Güncel

Tutsak kadınlara taciz, yasak ve sürgün

tutsak_kadinBayburt M Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan siyasi kadın tutsaklar, askerlerin sözlü tacizine karşı çıktıkları gerekçesi ile sürgün edildi.

Cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri giderek artarken, OHAL ilanı ile sürgün politikalarına her gün bir yenisi ekleniyor. Edinilen bilgilere göre Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevinde nöbet tutan askerlerin sözlü tacizine maruz kalan siyasi tutsak kadınlar, karşı çıktıkları için cezaevi yönetimi tarafından önce telefon görüşü ve ortak alana çıkma yasağı getirdi.

Bu uygulamaların ardından 8 siyasi tutsak kadının sürgün edilerek, ailelerinden gizlenildiği belirtildi. Kadınlardan 4’ünün Sincan Kapalı Kadın Cezaevi’ne diğer 4’ünün de ise İzmir Şakran Cezaevi’ne sürgün edildiği belirtildi. Ailelerin verdiği bilgilere göre, 8 kadının sürgün edilmeden önce cezaevinde nöbet tutan askerlerin cinsel içerikli sözlü tacizlerine maruz kaldıkları, aynı zamanda bulundukları avluda çeşitli cisimlerin de atıldığı belirtildi.

Askerlerin cinsiyetçi saldırılarına sloganlarla tepki gösteren kadınların, daha sonra cezaevi yönetimi tarafından haklarının kısıtlandığı belirtildi. Sürgün edilen tutsaklardan Şefika Bilici’nin kardeşi Harun Bilici aylardır kız kardeşinden haber alamadıklarını ifade ederek, “Cezaevini her aradığımızda Şefika’nın ceza evinde olduğu bize söyleniliyordu. ‘Neden bizi aramıyor’ sorusuna ise cevap verilmiyordu. En son Şefika’nın bizi araması ile bizler Şefika’nın Sincan Cezaevine sürgün edildiğini öğrendik” dedi.

(Kaynak: gazetesujin)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu