Güncel

Türkiye’de kadınlar yarı-zamanlı çalışıyor

 

kadin_istihdamOECD ülkelerinde kadınların yüzde 26.3’ü, erkeklerin ise yüzde 8.9’u yarı zamanlı istihdam ediliyor. OECD istihdam verilerine göre 2010 yıl sonu itibariyle OECD ülkelerinde ‘yarı zamanlı’ istihdam ortalaması yüzde 16.6 olarak gerçekleşti.


Toplam istihdamda yarı zamanlı çalışma oranı en yüksek ülke yüzde 37.1’le Hollanda, yüzde 26.3’le İsviçre ve yüzde 24.9’la Avustralya oldu. OECD ülkeleri arasında toplam istihdamdaki yarı zamanlı çalışma oranı en düşük ülkeler ise yüzde 3.6’yla Macaristan, yüzde 3.7’yle Slovak Cumhuriyeti, yüzde 4.3’le Çek Cumhuriyeti olarak sıralandı. Yarı zamanlı çalışma oranı en düşük ülkeler, erkeklerde yüzde 2.3’lük oranıyla Çek Cumhuriyeti ve Macaristan, kadınlarda ise yüzde 5’le Slovak Cumhuriyeti olurken, en yüksek oran erkeklerde yüzde 17.2, kadınlarda da yüzde 60.6 ile Hollanda’da.

Toplam istihdamdaki yarı zamanlı çalışma oranının yüzde 11.5 olduğu Türkiye’de erkeklerin yüzde 6.7’si, kadınların yüzde 23.4’ü yarı zamanlı çalışıyor. Kısmi süreli çalışma, günlük 8 saatlik çalışma sisteminin dışında haftada bir-kaç gün veya günde bir kaç saat olabiliyor.

Tam zamanlı iş sözleşmesi ile yapılan emsal çalışmanın üçte ikisi oranına kadar yapılan çalışma ”Kısmi süreli çalışma” olarak tanımlandığı Türkiye’de kısmi çalışma süresi işyerindeki normal haftalık çalışma süresinin 2/3’ü olarak belirlemiş durumda.

Kaynak: Anadolu Ajansı

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu