Güncel

Trans mahpusa işkence!

Trans mahpus Esra Arıkan yazdığı bir mektupta tutuklu bulunduğu Eskişehir H Tipi Hapishanesi’nde işkence gördüğünü belirtti.

Eskişehir H Tipi Hapishanesi’nde tutuklu bulunan ve müebbet hapis cezasına çarptırılan trans mahpus Esra Arıkan, vasisi olan Merve Arkun’a yazdığı mektupta sistematik olarak işkenceye maruz kaldığını söyledi.

Pembe Hayat’tan Av. Rıza Yalçın Koçak’ın Eskişehir H Tipi Hapishanesi’ne gerçekleştirdiği ziyarette Arıkan’ın tek başına bir koğuşta tutulduğu belirtilmişti. Arıkan, Av. Koçak’a kantinden istediği hiçbir şeyi zamanında alamadığını ya da hiç getirilmediğini söylemişti. Arıkan, aynı zamanda telefonla konuşma hakkından da mahrum bırakıldığını ve hasta olan annesinden haber alamadığını belirtmişti.

Trans mahpus Esra Arıkan, aynı zamanda geçiş süreci için gerekli ameliyatları olamıyor ve estetiklerini yaptıramıyor. 10 yıldır tekli hücrede tutulan Esra Arıkan, meme estetiği olmadığı gerekçesiyle gardiyanların tacizlerine ve alaycı söylemlerine maruz kaldığını söylüyor.

 

“Süngerli odada domuz bağı yapıp 4 saat dövdüler”

Arıkan, yazdığı mektupta havalandırma saatinde kimse kapıyı açmayınca kapıya vurarak gardiyanı çağırdığını ancak gardiyanın kendisine hakaret ettiğini belirtti. Yaşadığı fiziksel işkenceyi ise şu şekilde anlattı:

Kardeşim Merve, ölümden döndüm… O gardiyan ‘Bekle lan i.ne, geliyorum g.tveren’ deyip gitti. Aynı memur daha önce de tehdit etmişti. Samsun’daki olayda o memura iftira atıp 16 ay yatırdığımı söylemişti. Biliyorum yıkım ekibiyle gelecek, bekledim… 10-15 kişi geldiler… En çok da o vurdu, saçlarımı ‘İ.ne bir de saç uzatıyor’ deyip yoldu. Yere yatırdılar. Hem tehdit ediyorlar hem vuruyorlar. Biri ağzımı burnumu kapatıp beni öldürmeye çalıştı. ‘Astım krizinden öldü’ diyecek. Elini ısırdım, nefes almaya çalıştım. Dayak devam. Beni sürükleyerek süngerli odaya götürdüler. Orada da dayağa devam. Ellerimi arkadan plastik kelepçeyle bağladılar. Tehdit eden, ‘sık sık i.nenin elleri kangren olsun, kopsun, kapıya vuramasın’ diyor. Ayaklarımı da kelepçelediler. Ardından el ve ayaklarımı birleştirip domuz bağı yaptılar. 4 saat o şekilde domuz bağıyla işkence gördüm. Darp raporu aldırmadılar… Hem suçlu hem güçlüler. Tutanak da tutmuşlar. İçeriğini bilmiyorum. Bana vermediler. İmza atarken tek okuyabildiğim ‘memura kötü söz söylemek’ yazıyordu…

Gördüğü işkencenin ardından bir de hakkında “memura hakaret”ten tutanak tutulan Arıkan, kendisine darp raporu verilmediğini belirtti.

Esra Arıkan, yazdığı mektupta herkesten dayanışma beklediğini belirtiyor. Trans mahpus Arıkan ile dayanışmak için tıklayınız.

 

Ne olmuştu?

Esra Arıkan, daha önce tutuklu bulunduğu Samsun ve Menemen cezaevlerinde de tecrite ve ayrımcılığa uğramış yaşadığı tecavüzü bildirince hakkında şikayetçi olduğu memurlardan birisi 16 ay hapis yatmıştı. İnsan Hakları Derneği Cezaevi Komisyonu’nun düzenlediği “F Oturmaları” toplantılarında LGBTİ ve kadın hakları aktivistleri geçtiğimiz yıl 22 Ağustos’ta Esra Arıkan ile dayanışma için bir araya gelmişlerdi. Geçtiğimiz Eylül ayında ise Esra Arıkan ile dayanışmak için “Tita Dayanışma Partisi” düzenlenmişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu