Güncel

“Tecavüzcülerin çocuklarını doğurmayacağız”

İstanbul: Yeni Demokrat Kadınlar olarak bizim de bileşeni olduğumuz Kürtaj Haktır Karar Kadınların Platformu bugün (8 Eylül) kürtaj yasağına karşı Taksim Meydanı’nda; tecavüze uğrayıp, tecavüzcülerin çocuklarını doğurmaya zorlanan Nevin ve Zeynep için bir eylem gerçekleştirdi.

Eylemde “Tecavüze uğrayan kadınları doğurmaya zorlayan hukukunuz batsın” pankartı açarak, Isparta Yalvaç’ta tecavüz sonucu hamile kalan Nevin Y.’nin tecavüz sonucu meydana gelen doğuma zorlanmasını protesto ettik.

Kadınlar adına yapılan açıklamada, yasal sürenin dolması nedeniyle Nevin Y.’nin doğuma zorlanması ve anne karnındaki “bebeğin” hayatının söz konusu edilerek tartışılması ve kürtaj süresinin dolduğunu söylemesinin; devletin, “tecavüz sonucu oluşan hamilelikler kadın doğursun biz bakarız” söylemiyle paralel bir kirli devlet anlayışı olduğunun altını çizildi.

Eylemde Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın tecavüzü “kötü bir şey değil” gibi sözlerle tanımlamasına ve böylelikle erkek şiddetini meşrulaştırma çabasına da tepki vardı.

 

“Zeynep de doğuma zorlanıyor”

Eylemde Karabük’te 14 yaşında tecavüz edilen ve yine kürtaj olmasına izin verilmeyen Zeynep’in aynı devletin “hukuksal” yollarla kürtajı engellemeye çalışmasına tepki gösterildi.

Eylem boyunca “Tecavüzcülerin çocuklarını doğurmayacağız”, “Kürtaj yasağı devlet terörü”, “Nevin’in, Zeynep’in isyanını gör tecavüzün şiddetini anla” sloganlarıyla tepkimizi ortaya koyduk.

Kürtaj yasağına karşı mücadelemiz sürecek!

 

Resimler için bakınız:

http://www.yenidemokratkadin.net/index.php/resim-galerisi.html?func=viewcategory&catid=1

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu