Güncel

T.C.avüz devleti istemiyoruz!

Amed: 3 Nisan akşamı Ziya Gökalp Yurdu’na dönerken 3 kadın arkadaşımız sözlü tacize ve tecavüze uğradı.

Daha önceden de yaşanan sözlü tacizlerden dolayı rahatsız olan öğrenciler öncelikle tepkilerini yurtta protesto ederek gösterdi.

Bugün (5 Nisan) ise SGD, DÜO-DER ve YDG olarak bizlerin de içinde bulunduğu, Eğitim Kampüsü’nden başlayan eylemle yüzlerce öğrenciyle Ziya Gökalp Yurdu’na yürüdük.

Sık sık “Dicle uyuma onuruna sahip çık!”, “Tecavüzcü sistem istemiyoruz!”, “Kadına uzanan eller kırılsın!”, “Müdür İstifa!”, “Tecavüzcü sistem, işbirlikçi AKP!” sloganları atıldı.

Basın açıklamasında; “Milliyetçi, resmi devlet yaklaşımını besleyen ve reyting-tiraj uğruna kadına yönelik şiddet olaylarını ele alan medya, bu amaca en iyi hizmet eden kurumlar haline gelmiştir” denildi

Kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüz olayları her yerde meşrulaştırıldığı ve sıradanlaştırıldığına dikkat çekilerek, “İnsanlık suçunun işlendiği ve tamamen kadının metalaştırdığı bir düzen kuran AKP zihniyeti, tüm bu yaşananları görmezden gelip, suçu mağdur olan kadınlara yükleme çabası içerisine girmiştir” denildi.

AKP’nin kendi sistemini oluşturmaya çalıştığı Dicle Üniversitesi’nde kadın öğrencilere yapılan baskı ve şiddetin her türlüsünün reva görüldüğünün söylendiği açıklamada “Özellikle Ziya Gökalp Yurdu’nda son iki yıldır her an ölüm ve tecavüz tehlikesi altında olan öğrenci arkadaşlarımız tedirgin durumdalar. Bu durumu karşısında yurtta artan taciz olaylarını yurt müdürlüğüne anlattık. Müdürlük ise bu şikayetlerimiz karşısında ‘Bu olaylar her yerde olabilir. Geç saatte kız öğrencilerin dışarıda ne işi var?‘ dedi. Bu duruma önlem alınmazken iki hafta önce ikinci öğretimi okuyan iki kadın öğrenci yurda gelirken kimlikleri belli olmayan iki kişi tarafından tecavüze uğradı” denildi.

Yurt müdürünün sorunlar karşısında sessiz kalmasına tepki gösteren öğrenciler, olayın üzerine örtmeye çalışıldığını ve bu olay karşısında sessiz kalmayacaklarını belirttiler.

Ayrıca yürüyüş ve basın açıklaması esnasında çok sayıda çevik kuvvet, TOMA ve panzerle öğrencilerin gözü korkutuşmaya çalışıldı.

T.C.avüz devletinin koruyucu konumundaki polisler bizleri sessizliğe, çıkmaza itmeye çalışmaktadır. “Biz nasıl istersek öyle yaşayacaksınız!” demeye getirerek bizleri sistemin kölesi, metası haline sokmaya çalışmaktadırlar.

Bu birliktelik ve haykırışlarımız  onlara şunu göstermektedir;

T.C.AVÜZ  DEVLETİ İSTEMİYORUZ!

Amed YDG

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu