Güncel

“Tayyipsiz, tacizsiz yaşam için sokaktayız”

İstanbul: “Tayyipsiz, tacizsiz yaşam için sokaktayız” diyen kadınlar Galatasaray Lisesi önünde bir araya geldi. Görsellik ve coşkusuyla dikkat çeken kadınlar, sloganlarla direnişin merkezi Gezi’ye doğru yürüyüşe geçti.

Sık sık “Kadınlar isyanda sokakta barikatta”, “Jin şer naxwazin, aşitiyê dixwazin”, “AKP elini bedenimden çek”, “Küfürle değil inatla diren”, “Sokakları da Taksim’i de, Kızılay’ı da terk etmiyoruz”, “Hepimiz çapulcu kadınlarız”, “AVM’ye değil sığınağa bütçe” sloganlarını atan kadınlar, AKP’nin kadın düşmanı politikalarına karşı slogan, ritm aletleri, düdük, alkış ve zılgıtlarla ses çıkardı.

 

“Barikatları, parkları, meydanları, terk etmiyoruz”

Yürüyüşün ardından, direnişin merkezine gelen kadınlar açıklamayı Türkçe ve Kürtçe yaptı. Açıklamanın, Kürtçesini Kader Yazgan Türkçesini ise Tülay Korkutan okudu.

Yapılan açıklamada “Bu büyük direniş en başından itibaren kadınların isyanıyla yankılandı. Kadınları aileye, evlere mahkum etmeye çalışan, kamusal alanları erkeklere ait kılan erkek egemen sisteme karşı sokaklardayız” denilerek, her yerde eşit ve özgür var olma mücadelesi verdikleri ifade edildi.

Açıklamada, “Polisin TOMA’sına, gazına göğsümüzü siper ettik, barikatlarda çatıştık, mahallelerden kent meydanlarına direnişi örgütledik ve sokaklarda olduk” denilerek, direnerek kazandıkları meydanları terk etmeyeceklerinin altı çizen kadınlar direnişin tüm sokakları kazanana kadar devam edeceklarini belirttiler.

Kadın düşmanlığını körükleyen bu zihniyet ve Tayyip Erdoğan başta kaldığı sürece tüm kadınların geleceğinden endişe ediyoruz. Barikatları, parkları, meydanları, terk etmiyoruz” diyen kadınlar, direniş boyunca atılan sloganların cinsiyetçi küfürlere dönüşmesine tepki gösterdiler.

Daha sonrasında konuşma yapmak için kürsüye geçilen eyleme İstanbul Feminist Kolektif, HDK Kadın Meclisi, Yeni Demokrat Kadın, İmece Kadın Sendikası, Mort Çatı, Sosyalist Feminist Kolektif, Sosyalist Kadın Meclisleri, KESK’li Kadınlar, Demokratik Özgür Kadın Hareketi, Halkevci Kadınlar, LAMBDA katıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu