Güncel

İştar davasında kadın düşmanlığı

H. Merkezi: Mersin’de kadınlara hizmet veren İştar Kadın Danışmanlık Merkezi çalışanı kadınlar “örgüt üyeliği” ve “terör örgütü propagandası yapma” yaptıkları iddiasıyla aylardır hapishanede tutuluyorlar.

Tutuklananların açıklanan iddianamelerinde yer alan suçlamalar arasında “23 Nisan’da alternatif çocuk şenliği düzenleme önerisi”, “kadın kurultay ve konferanslarına katılmak”, “toplumsal cinsiyet dersleri vermek”, “BDP binasına girip çıkarken görüntülenmek” gibi suçlar (!) bulunuyor. Tüm bunlardan kaynaklı İştar’da çalışan kadınlar 5 aydır tutuklu!

Ayrıca polis, başvuran bir çok kadının dosyasının olduğu sabit disklere ve bir kadının psikolog seansı notlarına da mahkeme izni olmadan el koydu. Ardından polisin izinsiz olarak el koyduğu notlar kadınların aleyhine delil olarak kullanıldı.

 

“Çocuğun gerillaysa tutuklusun!”

DTK üyesi olan ve hapishaneden çıkan bir kadın, psikolojik destek için İştar Kadın Danışmanlık Merkezi’ne başvurmuş, polis dosyaları incelerken kadınla ilgili psikologun seans notlarının da olduğu özel dosyaya el koymuştu.

Kadının 25 Eylül 2012’deki “KCK operasyonu”nda gözaltına alınmış olması ve psikologa anlattıkları aleyhine delil olarak kullanıldı! Bu ülkenin başbakanı “Kadın 3-5 çocuk doğurmalı” ve “Cennet anaların ayakları altındadır” derken sorun olmayan ülkemizde; bir kadının bir çocuğunun gerilla olması ve psikologa bununla ilgili duygularını anlatması bile suç olarak önüne serilebiliyor.

Burası Türkiye!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu