Tacizci yazar Radikal’de ne yazar?

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Güncel

(Yenilendi-Video haber) Tacizci yazar Radikal’de ne yazar?

İstanbul: Bir tacizci ve bir gazete…

Bu tacizci, çok sevdiğiniz ve her gün okuduğunuz bir gazetenin yazarı olunca o gazeteyi ertesi gün de okumak ister misiniz?

Bir tacizcinin duygularından ve düşüncelerinden yazıya dökülen, her ne kadar yazının konusu ilerici olsa da, sonuç olarak tacizin yeniden örgütlenmesi olacaktır. Çünkü tacizci kendisini buradan doğru var edecek ve “ilerici” maskesi altında kadın düşmanı pratiklere imza atmaya, başkalarına da bu konuda “cesaret vermeye” devam etmiş ve de kadınları suskunluğa itmiş olacaktır.

 

Radikal önünde protesto

Yeni Demokrat Kadın aktivisti bir kadının aynı zamanda Radikal gazetesine sık sık yazılar yazan, hatta Pazartesi yazarı haline gelen Av. Sedat Yurtdaş tarafından taciz edilmesi üzerine Yurtdaş hemen her yerde teşhir edilmeye devam ediliyor.

Protestoların bugünkü hedefi Radikal gazetesi oldu.

Bir süredir Radikal gazetesi ile görüşme gerçekleştirmek isteyen Yeni Demokrat Kadın, taleplerinin karşılıksız kalmasını ve Sedat Yurtdaş’ın halen Radikal gazetesinde yazar olarak yazmaya devam etmesi üzerine bugün (1 Şubat) Radikal gazetesinin bulunduğu Doğan Basın Tesisi önünde protesto eylemi gerçekleştirdi.

Eyleme Sosyalist Kadın Meclisleri de katıldı.

 

“N’aptın Radikal?”

Eylem başlamadan önce Radikal yetkililerinin görüşmeye olumlu yanıt vermesi dikkat çekerken bu zamana kadar neden yanıt verilmediği ve eylemin olduğu vakit görüşmeye yanıt verilmesi görüşmenin hangi kaygı ile yanıtlandığını gösterdi.

Doğan Basın Tesisi önünde yapılan açıklamada “Tacizci Sedat Yurtdaş hesap verecek! Tacizci Yazar Radikal’de nasıl yazar?” yazılı pankart açıldı.

Radikal susma, tacize ortak olma”, “Tacize karşı suskun değil öfkeli, yalnız değil örgütlüyüz”, “Tacizci yazar, Radikal’de ne yazar?”, “Radikal susuyor, tacizciyi koruyor”, “Yaşasın kadın dayanışması” vb. sloganlar attılar.

Eylem boyunca Sedat Yurtdaş’ın fotoğrafının bulunduğu “N’aptın Radikal”, “Bu nasıl kafa”, “Bu olmadı” şeklinde Radikal gazetesinin ilk sayfasının manşetinin taşındığı eylemde kadınlar; “İddia değil gerçek, Sedat Yurtdaş hesap verecek”, “Erkek yargı, kadını değil tacizciyi yargıla” yazılı dövizler de taşındı.

 

“Eril yargının kararına şaşırmadık”

Eylemde Yeni Demokrat Kadın adına açıklama yapan Alev Keser, Sedat Yurtdaş hakkında dava açıldığını ve eril yargının dava hakkında takipsizlik kararı verdiğini belirtti.

Nice tecavüz, çocuk istismarı davalarında “çocuğun rızasını aramaktan” , “neden bağırmadığına” kadar akıllara durgunluk verecek kararlara imza atan eril yargının bu kararının kendileri hiç şaşırtmadığını belirten Keser, “Biz kadınlar, ‘kadının beyanı esastır, aksini ispat yükümlülüğü erkeğe aittir’ diye bağırsak da, yargı bırakalım kadının beyanını esas almayı, kadının beyanına başvurmayı bile gereksiz saymış, verilen dilekçe üzerine kararını vermiştir” diyerek mahkemenin tacize uğrayan kadının ifadesini almadan takipsizlik kararı vermesini protesto etti.

 

“Radikal gözümüze baka baka tacizciyi koruyor”

Yargının Yurtdaş hakkında takipsizlik kararı vermesinin ve hatta Yurtdaş’ı ödüllendirmesinin bir anlam ifade etmediğini belirten Keser, Sedat Yurtdaş’ın artık kadınların gözünde bir tacizci olarak kalacağını belirtti.

Sedat Yurtdaş’ın yazılarını yayınlamaya devam eden Radikal gazetesi ile görüşme taleplerinin yanıtsız kaldığını belirten Keser, “Biz kadınlar ne eril yargı ne de Radikal gibi tacizcileri koruyan mekanizmaların peşini bırakmayacağız. Çünkü radikal gazetesi her Pazartesi, gözümüzün içine baka baka hiçbir rahatsızlık duymadan bir tacizcinin yazılarını yayımlayarak tacize ortak olmaktadır” dedi.

Açıklamanın sonunda Sedat Yurtdaş’ı teşhir etmeye devam edeceklerini belirten Keser “Tacize uğrayan arkadaşımız nezdinde tüm kadınlara söz veriyoruz, bu maskeleri yırtıp atacak ve karşımıza çıkan tacizci ile hesaplaşacağız” diyerek açıklamayı sonlandırdı.

Açıklamanın ardından Sedat Yurtdaş’ın resminin olduğu döviz ve Radikal gazeteleri yakıldı.

 

Kadınlar Radikal ile görüştü

Daha sonra Radikal gazetesi ile görüşme gerçekleştirildi. Yayın Koordinatörü Muhittin Danış‘la görüşen kadınlar, çıkışta yaptıkları açıklamada, kendilerine bu konuda Radikal gazetesi içinde tartışmanın devam ettiğinin söylendiğini ifade ederek şunları söylediler:

Muhittin Danış, bize kendisinin kadının beyanını esas aldığını söyledi ancak bizim sorunumuz tek tek Radikal içindeki kişilerle değil. Biz Radikal’in tavrını merak ediyoruz. Radikal bugüne kadar Sedat Yurtdaş’ın yazılarını yayımlamaya devam ederek tacize ortak olmuştur. Bundan sonra da bu ortaklığına devam edecek midir? Süreci daha ne kadar uzatacaklar? Her Pazartesi günü Yurtdaş’ın yazılarını gözümüze sokmaya devam edecekler mi? Biz bu sorulara olumlu bir yanıt almadığımız ve Radikal Yurtdaş’ın yazılarını yayımlamayı devam ettirdiği sürece RADİKAL TACİZE ORTAK OLMAKTADIR!

 

Resimler için tıklayınız

 

Video için tıklayınız

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu