Güncel

İstanbul’da 25 Kasım hazırlıkları devam ediyor

İstanbul Yeni Demokrat Kadınlar olarak 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü yaklaşırken, bunu fırsat bilerek kadınlarla daha sık buluşmaya çalışıyor, ev ziyaretleri düzenliyor, gazete dağıtımlarında kadınlarla sohbet ediyor ve 25 Kasım’a yaklaşan her günü eylem ve etkinliklerle geçirme konusunda planlamalar yapıyoruz.

Bu seneki gündemimiz “devlet kaynaklı cinsel şiddet”… Kadınlarla sohbetimiz bu konu üzerine gerçekleşirken; son günlerde gerçekleştirdiğimiz çalışmalardan bazılarını sizlerle paylaşıyoruz:

 

Sarıgazi’de “kızlı-erkekli” 25 Kasım hazırlığı

Bizler Sarıgazi Yeni Demokrat Kadın olarak “25 Kasım korku duvarlarımıza darbe vurduğumuz gün olsun” şiarımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

* 9 Kasım’da Sarıgazi Yenidoğan’da broşürlerimizle kadınlara gittik. Mahallelerde çok güzel sohbetler kurduk. Sohbet ettiğimiz bir kadının “Ben de geleceğim. Koca şiddetine, devlet şiddetine, ana-baba şiddetine karşı en önlerde yürüyeceğim” sözleri çalışmamızın ne denli önemli ve yakıcı olduğunu bir kez daha hatırlattı bizlere.

* 10 Kasım’da Taşdelen Aydınlar Mahallesinde idik. YDK ve YDG’liler olarak ortaklaşa afiş çalışması, broşür dağıtımı ve yazılamalar yaparak 25 Kasım’ı “kızlı-erkekli” örgütledik!

 

1 Mayıs’ta stant çalışması

Sima Düğün Salonu önünde 12 Kasım günü, YDK olarak stant açtık.

Saat 16.00’da başlayan stant çalışması müzik dinletisi ile ve standa gelen insanlarla yaptığımız sohbetlerle beraber akşam saatlerine dek devam etti. Standa gelen kadınlarla 25 Kasım’ın tarihsel anlamı ve günümüz kadın mücadelesi açısından önemi üzerine bilgilendirmeler yaptık ve broşürlerimizi dağıttık.

 

Dudullu’da çalışmalar sürüyor

13 Kasım günü ilk olarak kadınlarla biraraya geldik ve geçen hafta başlatmış olduğumuz “cinsel şiddet” konulu sohbetlerimizi devam ettirdik.

Kadınlar, cinsel şiddet tartışmasının dışında “Evet, biraraya geliyoruz; gelmeye devam edelim ama ne yapacağız?” konusu üzerine bir tartışma da ekledi bu haftaki sohbetimize. Mahallede bu biraraya gelişlere katılmayan kadınların da katılabileceği daha geniş bir ağ oluşturmanın ve bunun için de araç olarak mahalledeki derneğin kadın komisyonunu aktif hale getirmenin önemi üzerine konuştuk.

Daha sonra gazete dağıtımı gerçekleştirdik ve 25 Kasım programımızı kadınlara anlatarak elem ve toplantılarımıza çağrı yaptık.

 

İstanbul YDK 25 Kasım programı:

17 Kasım Pazar / Saat 13.00 / Okmeydanı Munzur Çevre Derneği

“Devlet Kaynaklı Cinsel Şiddet ve Biz” konulu panel

(Panelist: Yeni Demokrat Kadın ve İstanbul LGBT Derneği)

 

20 Kasım Çarşamba / Saat 18.00 / Galatasaray Lisesi Önü

İstanbul LGBT Dayanışma Derneği’nin Nefret Cinayeti Mağduru Trans Bireyleri Anma Günü vesilesiyle düzenleyeceği mum yakma eylemine destek.

Eylemin ardından Tütün Deposu’nda film galası.

 

23 Kasım Cumartesi / Saat 14.00 / Sarıgazi Munzur Kültür Derneği

“Devlet Kaynaklı Cinsel Şiddet ve Biz” konulu kadın toplantısı

 

23 Kasım Cumartesi / Saat 17.00 / Vatan İlköğretim Okulu Önünden Demokrasi Caddesi’ne

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü için Sarıgazili Kadınlar’dan yürüyüş

 

24 Kasım Pazar / Saat 17.00 / Kartal Meydanı

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü için Yeni Demokrat Kadınlar’dan yürüyüş

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu