Güncel

İstanbul YDK: “Sebahat Tuncel için eyleme!”

Sebahat Tuncel, 5 Kasım 2006’da İstanbul Bağcılar’daki DTP binasında toplantıda bulunduğu sırada gözaltına alındı. Hakkında, “terör örgütü” üyesi olma suçundan dava açılan Tuncel, 27 Temmuz 2007’deki genel seçimlerde, İstanbul 3. Bölge’den bağımsız milletvekili seçildi ve tutuklu bulunduğu Gebze M Tipi Kapalı Hapishane’den 24 Temmuz 2007’de coşkulu Kürt kadınlarının omuzlar üzerinde meclise yolcu edildi.

 

Milletvekilliği sırasında devam eden yargılama sonucunda İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, 18 Eylül 2012’deki son duruşmasında Tuncel’i, “PKK silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırdı, karar Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nce 24 Aralık 2013’te onandı.

 

Yani milletvekilliği süresince başının üzerinde Demokles’in kılıcı gibi sallanan “ceza” tehdidinin gölgesinde, cesurca Kürt halkının iradesinin meclis salonunda tezahür etmesi için çabaladı. Bu tehdit ona geri adım attırmadı, şimdiyse tehdit somut müeyyideye dönüşmek üzere.

Mahkûmiyet kararının meclis kürsüsünde okunduğu an, sadece Sebahat’e oy vermiş on binlerin -ki söz konusu binler bu ülkede en yoğun biçimde zulme uğrayanlardır- iradeleri çiğnenmiş olmayacaktır, mecliste zaten çok cılız duyulan kadın sesi bir ton daha kısılmış olacaktır. Bir bakanın çocuğu olmayan, yolsuzluk ağı içerisinde bulunmayan Tuncel’e sahip çıkmak halka, en çok da biz kadınlara düşüyor. Sebahat’i meclise gönderen bizler, sorumluluğumuzun burada bitmediğini bilmeliyiz; çünkü Sebahat şahsında meclisteki sesi kısılmak istenenler bizleriz.

Bugün egemenlerin “sandığa tapan” sözcüleri, aynı sandığın Sebahat Tuncel’i 2007’den beri meclise gönderdiği gerçeğini kolayca yok sayabiliyor. “Sandıkla geldik, sandıkla gideriz” diyenler, söz konusu BDP’li bir milletvekili olduğunda bir akbaba iştahıyla bekleyişe geçiyorlar. İş Kürt halkının en temel insan haklarına geldiğinde devreye giren çifte standart bir kez daha karşımızda duruyor.

Bizler egemenlerin kendi “demokrasi”lerini bile alaşağı eden bu saldırının karşısında Sebahat Tuncel’in yanında yerimizi almayı sorumluluğumuz olarak görüyoruz. Ezilen, yok sayılan, sessizlikle boğulmak istenen tüm kadınlara çağrımızdır: Sebahat nezdinde sesi kısılmak istenen bizleriz; tam da bu nedenle Sebahat’in yanında dimdik durarak kadın dayanışmasının gücünü egemenlere bir kez daha gösterelim! Belli ki hatırlamaya ihtiyaçları var…

 

Sebahat Tuncel için ortak kadın eylemi:

 

“YARGI(TAY)”INIZI İYİ BİLİYOR, Sebahat Tuncel hakkındaki KARARINIZI TANIMIYORUZ!”


Tarih: 3 Ocak Cuma

Saat: 18.30

Yer: Mis Sokak/Beyoğlu HDP Binası önü


 

İstanbul Yeni Demokrat Kadın

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu