Güncel

Sosyal Hizmetler’de AKP kadrolaşması: 8 kadın işçi işten atıldı!

İstanbul: Göztepe Semiha Şakir Çocuk Esirgeme Kurumu’ndaki 8 işçi, kendi aralarındaki konuşmalarında “devlet büyüklerine hakaret ettikleri” ve 0-3 yaş grubu çocuklara “halka oluşturup zafer işareti yaptırdıkları” gerekçesiyle savunmaları alındıktan sonra işten atıldılar.

İşten atılan işçilerle beraber Dev Sağlık-İş bugün Cağaloğlu’ndaki İstanbul Valiliği Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Dev Sağlık-İş Genel Sekteri Gürsel Kaya’nın da katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklamasında çevik kuvvet polisleri ve TOMA da bölgeye gelmesine karşı işçiler “Ankara’da neredeydiniz?” şeklinde tepki gösterdiler.

Atılan işçiler geri alınsın. İşimize, geleceğimize, ekmeğimize, iş güvencemize sahip çıkıyoruz” pankartının açıldığı eylemde ilk olarak Gürsel Kaya söz aldı. Kaya, Esirgeme Kurumu’nda çalışan işçilerin en az 12-13 yıllık işçiler olduğunu ve işten atılmalarının gerekçesi olarak da hırsızlığın öne sürüldüğünü belirtti. İşçilere iftira atarak açlığa mahkum ettiklerini belirten Kaya, “İnsanları çaresiz bırakmak için sarı sendikada örgütlenmek zorunda bırakıyorlar. Şu an Soma’da yaşananların bir benzeri Sosyal Hizmetler’de yaşanıyor” dedi.

Sosyal hizmetlerde mobbingten vazgeçin” diyen Kaya, “Biz haklarımızı alamazsak elimizden ne geliyorsa yapacağız” şeklinde sözlerini sonlandırdı.

Arzu Çerkezoğlu ise, “Sosyal Hizmetler çalışma ruhunu kaybetmiştir. Bu ülkeyi yönetenler, yaşama hakkımızı elimizden alıyorlar, mitinglere bombalıyorlar; bugün burada yaşananlar da bunun uzantısıdır” dedi ve bu işten çıkarmaların AKP anlayışının işyerlerinde kadrolaşması için yapıldığını belirtti.

Çerkezoğlu, “Yapılan bu yanlıştan Sosyal Hizmetleri dönmeye çağrı yapıyoruz” dedi. Basın açıklamasını ise işten çıkarılan işçilerden Sultan Sumaktaş yaptı.

“Suç işliyorsunuz”

Sumaktaş, AKP iktidarının SHÇEK’e bağlı kurumları dini esasa dayalı olarak yeniden yapılandırmak istediğine dikkat çekerek başladığı konuşmasında çoğunluğu sendikalı işçilerin 5 Ekim günü işten çıkarıldığını belirtti. Yapılan suçlamaların tamamının gerçekdışı olduğunu ifade eden Sumaktaş, önemli bir bölümü yıllarca bakıcı anne olarak hizmet veren işçilerin 0-3 yaş arası çocuklara “siyasi düşünce aşılamaları”nın akla uygun olmadığını belirttiği konuşmasında ayrıca “devlet büyüklerine hakaret” biçimindeki suçlamaların ise mobbingin temsili olduğunu kaydetti.

Bütün bu uygulamaların, AKP kadrolaşmasını hedefleyen bir kıyım politikası olduğunu belirten Sumaktaş, “AKP iktidarı sonuna yaklaştıkça, sosyal devleti mezhep devletine dönüştürme yönündeki gerici uygulamalarını yoğunlaştırmakta; bu uygulamaları için de hesaplı, planlı ve sistematik bir biçimde işçi kıyımı yapmaktadır” dedi.

Son olarak SHÇEK yönetimine seslenen Sumaktaş, “Suç işliyorsunuz” diyerek Sosyal Hizmet emekçilerinin sonuna kadar mücadeleyi seçtiklerini belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu