Güncel

Siyasi tutsak Nergiz’e ses verin!

H. Merkezi: Tahran Evin Hapishanesi’nde tutulan siyasi tutsak Nergiz Mihemed’in 6 yıldan 10 yıla çıkarılan cezası için avukatları insan hakları örgütlerine çağrıda bulundu. Sağlık durumu giderek kötüleşen Nergiz Mihemed’in tahliyesi için çağrıda bulunuldu.

İran’da yayın yapan Radyo Zaman’ın haberine göre Tahran Evin Hapishanesi’nde tutulan siyasi tutsak Nergiz Mihemed’in 6 yıldan 10 yıla çıkarılan cezası için avukatları insan hakları örgütlerine çağrıda bulundu. Sağlık durumu giderek kötüleşen Nergiz Mihemed’in özgürlüğü istendi. Avukatlar, “Nergiz’in tüm eylemleri insan haklarına yönelikti. Nergiz, siyasi tutsaklar, kadınlar, gazeteciler için sürekli eylemdeydi. Bu ülkede özgürlüğün bedeli çok ağırdır” dedi.

İran parlamenterleri Nergiz’in özgürlüğü için İran Mahkemesi’ne yazılı bir mesaj gönderdi. Nergis’in sağlık durumuna da dikkat çekerek “Nergiz’in sağlık koşulları giderek kötüye doğru gidiyor. Nergiz’in özgürlüğü için biran önce harekete geçilmelidir. Ayrıca Nergiz çocukları ile de görüştürülmüyor” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu