Güncel

Şişli’de tecavüz protestosu: “Sokakta tecavüz var!”

İstanbul’da Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu’nun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, üniversiteli bir kadının Osmanbey’de yurda giderken tecavüze uğramasını protesto etti. 2 Ocak akşamı Osmanbey metrosu çıkışında buluşan kadınlar, tecavüze uğrayan kadının yurdunun olduğu Meşrutiyet Mahallesi içinde yürüyüş gerçekleştirdi.

Kadınlar, gerçekleştirdikleri protesto eylemiyle sokakları tacizcilere, tecavüzcülere bırakmayacaklarını belirterek, erkeklerin kadınlara ve translara yönelik şiddetine buldukları “trans sandım”, “gece gece sokakta ne işi var”, “mini etek giymişti” gibi bahanelerinin tacize ve tecavüze gerekçe olamayacağını söyledi.

 

“Tecavüz yasası, kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüzü artırdı”

Feride Eralp tarafından okunan açıklamada katliamlara, tutuklama ve işten atmalara değinilerek, kadının karşı karşıya kaldığı taciz, tecavüz tehdidine dikkat çekildi. Açıklamanın devamında 23 Aralık günü Meşrutiyet Mahallesi’ndeki yurduna giden bir kadının tecavüze uğramasına değinilerek tecavüzlerin yargı tarafından aklanması, iktidarın “tecavüz yasası” çıkarmaya çalışması gibi uygulamaların kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüzü arttırdığına dikkat çekildi.

 

“Kadınların yaşamı kısıtlanıyor”

Kadınların kaldığı öğrenci yurtlarında belli bir saatten sonra dışarı çıkmanın yasak olması ve taciz, tecavüz tehdidi nedeniyle kadınların yaşamlarının kısıtlandığına dikkat çekilen açıklamada, her saatte güvenli ve düzenli ulaşım, aydınlık sokaklar, ıssız yerlere yurt yapılmaması talepleri ileri sürüldü. Açıklama “Geceleri de, sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz” denilerek sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu