Güncel

Simone Biles’ten #Metoo kampanyasına destek

Her gün yüzlerce kadın, sokakta, iş yerinde, okulda, hayatın her alanında hiç tanımadıkları bir erkek tarafından ya da en yakınları tarafından şiddete, tecavüze uğramakta, onlarca kadın katledilmektedir. Sinema sektöründe yaşanan taciz ve cinsel saldırıya dikkat çekmek için kadın oyuncular tarafından başlatılan #metoo kampanyası bir anda bütün dünyaya yayıldı. Giderek daha çok ses getiren #metoo kampanyası bir çok ülkede oyuncu, manken ,sporcu vs. gibi sektörde çalışan kadınlarla birlikte okuyan yada çalışmayan kadınların seslerini duyurması için bir araca dönüştü. Dünyanın her alanından kadınların desteği ile büyümeye devam eden #metoo kampanyasına ,dört Olimpiyat madalyası olan Simone Biles’ta sosyal medya hesabı Twitter’da yaptığı paylaşımla destek oldu.

Simone Biles paylaşımında  ABD jimnastik takımının spor doktoru Larry Nassar tarafından cinsel tacize maruz bırakıldığını, bunu dile getirmenin çok zor olduğunu, ancak bunu anlatan diğer sporcular sayesinde konuşabildiğini söyledi.

 

 

“Hayat sevgimi ve neşemi çalmasına izin vermeyeceğim”

Simone Biles: “Öykümü paylaşmamda çekimser olmama yol açan çok fazla neden vardı, ancak artık ben suçlu olmadığımı biliyorum. Güvenmeniz gereken bir takım doktorundan herhangi bir yaklaşım görüp bunu ‘özel’ bir muamele olarak tanımlamanız normal değil. Bu davranış kesinlikle kabul edilebilir değil, iğrenç ve bir istismar, özellikle de güvenmeniz gerektiği söylenen birinden geliyorsa. Çok uzun bir süre boyunca, ‘Çok mu naifim? Acaba benim suçum mu?’ dedim. Artık bu sorulara cevapları biliyorum. Hayır. Hayır, benim suçum değildi. Larry Nassar, ABD Jimnastik Takımı ve diğerlerine ait olan bu suçu taşımamalıyım, taşımayacağım.” diyerek #metoo kampanyasını destekledi.

Tacizci Larry Nassar, daha önce de tedavi adı altında bir sporcuyu cinsel istismara maruz bırakmıştı.  Larry hakkında çocuk istismarına dair fotoğraflar bulundurmaktan dolayı 60 yıl hapis cezası verilmişti. Bu durumu “yetkililere” taşımayan ABD Jimnastik Başkanı Steve Penny  ise istifa etmişti.

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu