Güncel

Sendikalı kadınlar “Özge’nin hesabını soracağız”

İstanbul: Özgecan için yapılan eylemler 3. gününe girerken, Belediye-İş 2 No’lu ve TümBel-Sen 1 No’lu Şube kadın üyeleri Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda eylem yaptı.

Mersin Tarsus’ta Özgecan Aslan’ın katledilmesinin ardından katillere ve devlete öfke yağıyor. Belediye-İş 2 No’lu ve TümBel-Sen 1 No’lu Şube kadın üyeleri de Bakırköy Özgürlük meydanında biraraya gelerek “Özgecan’ı ve katledilen kadınları unutma. Bu son olsun, cinayetler durdurulsun” yazılı pankart açarak eylem yaptı. “Özgecan’ın hesabını kadınlar soracak”, “Yasta değil isyandayız”, “Özgecan’ın katili AKP adaleti” sloganlarının atıldığı eylem, öldürülen kadınlar için yapılan saygı duruşuyla başladı.

Saygı duruşunun ardından kadınlar adına yapılan açıklamada “Biz Bakırköy Belediyesi kadın çalışanları olarak bütün ülkeyi derinden sarsan Özgecan kadın cinayetini şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Özgecan’ın ve yaşamdan koparılan tüm kadınların hesabını soruyoruz!

Her kadın cinayetinin arkasından söylenen tepkilerin artık sıradanlaştığı bu dönemde kadın olarak sokakta ve her yerde var olabilme mücadelemizde karamsarlığa kapılmadan, yılmadan erkek şiddetine karşı çıktığımızı her zamankinden daha fazla haykırmalıyız” denildi.

Geçmişten bu güne kadar gelen iktidarların, kadın-erkek eşitsizliği konusundaki erkek egemen bakış açılarının AKP iktidarı ile beraber neredeyse kadın düşmanlığına vardığının belirtildiği açıklamada cinayetlerin “cezasızlık” yoluyla artırıldığına vurgu yapıldı.

Dolayısıyla Özgecan’ın katledilmesinden devletin sorumlu olduğunun belirtildiği açıklamada

“Kızının gece sokağa çıkmasına izin vermeyen baba, sevgilisine tokat atan erkek, kadınlara annelik kariyerini teşvik eden bakan, kadın- erkek eşit değildir diyen Cumhurbaşkanı, kadın ve erkek arasındaki toplumsal cinsiyet eşitsizliğini besleyen, bu eşitsizlikten güçlenen, erkeklikten faydalanan her erkek Özgecan’ın ve her gün şiddete, tacize ve tecavüze maruz kalan kadınların failidir” ifadeleri yer aldı.

 

Açıklamada son olarak; devlet tarafından “Tecavüze uğrayan kadın doğursun,” “O da mini etek giymeseymiş,” gibi tecavüzü meşrulaştıran, kadınları sindirip erkekleri cesaretlendiren mesajlarının verildiği vurgulanırken “ Derhal önlem alınmalıdır! Kadın düşmanı, ayrımcı ötekileştirici tüm uygulama ve söylemlere son verilmelidir.  Kadın cinayetleri politiktir! Eşitliğin altının oyulduğu her yeni gün yeni kadın katliamları hepimizin evinin içinde, sokağımızda, kentimizde yaşanmaya devam edecektir” şeklinde sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu