Güncel

Seks işçilerinden Başbakan Tayyip Erdoğan’a mektup

sex workersAvrupa’daki Seks İşçilerinin Hakları Uluslararası Komitesi ICRSE ile Orta ve Doğu Avrupa ve Orta Asya’daki Seks İşçilerinin Savunuculuk Ağı SWAN, Türkiye’deki trans ve seks işçisi cinayetlerine yönelik kaygılarını bugün iki ayrı mektup ile Başbakan Erdoğan’a iletti.

Avrupa’daki Seks İşçilerinin Hakları Uluslararası Komitesi (ICRSE) ile Orta ve Doğu Avrupa ve Orta Asya’daki Seks İşçilerinin Savunuculuk Ağı (SWAN), Türkiye’deki trans ve seks işçisi cinayetlerine yönelik kaygılarını bugün iki ayrı mektup ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a iletti. Mektuplar Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Muammer Güler ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e de gönderildi.

Temmuz ayında 4 trans cinayeti yaşandı!

Hükümeti, transların ve seks işçilerinin maruz kaldığı şiddete karşı harekete geçmeye çağıran ICRSE, mektubunda Temmuz ayında nefret cinayetine kurban giden 4 trans kadınla ilgili bilgi sundu. ICRSE, 2008 ile 2013 yılında Türkiye’de çoğunluğu seks işçisi olan 32 trans kadının öldürüldüğünü belirtti.seks işçileri

SWAN ise, trans ve seks işçisi cinayetlerinde etkili soruşturma yapılmamasının şiddeti ve kötü muameleyi destekleyen bir mesaj ilettiğini vurguladı.

Kırmızı Şemsiye Derneği’nin çağrısıyla hazırlanan mektuplarla trans ve seks işçilerinin haklarının yasal güvence altına alınması talep ediliyor.  (Jinha)

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu