Güncel

Sedat Yurtdaş’ın peşini bırakmayacağız!

sedat_yurtdasSedat Yurtdaş’ın peşini bırakmayacağız!

Taciz ettiği arkadaşımızın yanından ayrılmayacağız!

2013 yılında Yeni Demokrat Kadın aktivisti bir arkadaşımız, yanında çalıştığı Avukat Sedat Yurtdaş tarafından sistematik tacize maruz kalmış ve bunu açıklamasıyla birlikte, YDK’nın da aralarında bulunduğu birçok kadın, LGBTİ kurumuyla birlikte konuyu kamuoyunun gündemine taşıyarak Sedat Yurtdaş’ın işlediği suçun hesabını vermesi için tüm yollara başvurmuştu.

Erkek yargının önümüze çıkarttığı tüm engellere karşın, 150 kadın avukatın çabası ve birçok kadın ve LGBTİ örgütünün ısrarlı takibi sonucu nihayet 22 Mart 2016 tarihinde Sedat Yurtdaş, mahkeme karşısına çıkartılabilmişti. Diyarbakır 6. Asliye Ceza Mahkemesi, cinsel saldırı suçlamasına ilişkin görevsizlik kararı vererek, davanın Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesine karar vermişti.

Mahkeme sırasında tacize uğrayan arkadaşımızın özel hayatına ilişkin sorgulanmaya çalışılmış, Yurtdaş ve avukatının arkadaşımız hakkında “ünlü olmaya çalışıyor” vb. hakaretlerini dinlemeye zorlanmıştık.

26 Eylül 2016 Pazartesi günü Sedat Yurtdaş bir kez daha mahkemeye çıkarak cinsel saldırı suçundan yargılanacak. Bizler yeniden orada, Sedat Yurtdaş’ın karşısında, arkadaşımızın yanında olacağız. Yeni Demokrat Kadın olarak bu davanın peşini bırakmadık, yine bırakmayacağız! İşyerinde, sokakta, evde, yaşamın her yanında cinsel saldırıya uğrayan ve fakat çoğu zaman sesini dahi çıkaramayan kadınların sesi olarak 26 Eylül günü yine Amed’de olacağız! O mahkemeden Yurtdaş için, başka çok “itibarlı” tacizciler için de örnek olacak gerekli ceza çıkıncaya kadar bu davanın takipçisi olacağız.

26 Eylül Pazartesi günü Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davada arkadaşımızla dayanışmak üzere tüm kadın, LGBTİ kurumlarını ve kadınları yanımızda görmek istiyoruz.

Yaşasın kadın dayanışması!

Yeni Demokrat Kadın

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu