Güncel

Savaşa ve Şiddete Karşı #Kadınlar1Arada

Ankara: Savaşa ve şiddete karşı  #Kadınlar1Arada kampanyası çerçevesinde bir araya gelen kadınlar 5 Haziran’da Kuğulu Park’ta ilk etkinliklerini gerçekleştirdiler.

Kürdistan’da yaşanan katliamlar ve yapılan operasyonlarla bölge halkının yaşam, eğitim, sağlık ve barınma haklarının ellerinden alınmasına; batıda ve bölge illerinde kadın ve LGBTİ’lere yönelik baskı, şiddet, taciz, tecavüz vakalarının artmasına ve bunların yasalarla desteklenmesine karşı sessiz kalmak istemeyen kadınlar 16 Mayıs 2016’da bir basın açıklaması ile kampanya başlattı.

 

“Ankara’dan abluka altındaki illere kadın dayanışmasını büyütüyoruz”

Açıklanan deklarasyonda, “Tüm bu saldırıların karşısında, bölgede Kürt kadınlarının, Batı’da ise kadın ve LGBTİ’lere yönelik tacize, tecavüze, makbul kadın politikalarına karşı yıllardır mücadele eden kadınların yükselen direnişi var. Biz kadınlar, erkek egemen sistemin savaşına ve zulmüne karşı ‘Kadınlar1Arada’ kampanyası ile Ankara’dan abluka altındaki illerde yaşamı yeniden inşa eden kadınlarla kız kardeşlik köprüsü kurarak kadın dayanışmasını büyütüyoruz. Ablukalar ve sokağa çıkma yasakları kaldırılana, güven ortamı sağlanana ve tekrar müzakere görüşmeleri başlayana kadar savaşa karşı barış sözümüzü yükseltmeye devam edeceğiz. ‘Savaşa ve şiddete karşı #kadınlar1arada’ kampanyası ile daha çok kadınla yan yanan gelerek mücadelemizi yükselteceğiz” diyen kadınlar Kuğulu Park’ta buluştular.

 

Yan yana, güçlenerek yürümek…

Kampanya hakkında yapılan bilgilendirmenin ardından kadınlar önce tanımadıkları kadınlarla tanışmak ve kaynaşmak için daha önce görmedikleri bir kadının yanına giderek sohbet edip tanıştılar.

Ardından güven duygusunu pekiştirmek için gene tanımadığı bir kadının ellerini gözü kapalı bir şekilde tutarak onun yönlendirdiği yere doğru yürüdüler. Çember oluşturan kadınlar, bölgeye gönderilmek üzere toplanan kadın pedlerini top yaparak istop oynadılar. İsmi söylenen ve pedi yakalayan kadınlar neden orada olduklarını anlattılar.

 

“Suruç’ta ölüme el ele giden kadınlar…” gibi

Kadınlar, savaşın ve şiddetin her türlüsünün hayatlarını doğrudan etkilediğini, bölgede yükselen direnişin buradaki kadınları da güçlendirdiğini, yan yana olarak acıları ve sevinçleri konuşmak istediklerini, örgütlü hareket ederek mücadeleyi büyütmek için bir arada olduklarını belirttiler.

Buluşmanın forum kısmında gene Kürdistan’daki yıkımlardan ve katliamlardan ve bununla birlikte yükselen kadın direnişinden söz eden kadınlar dayanışmanın önemine vurgu yaptılar. Savaşın ve şiddetin ortasındaki kadınlar bu durumu anlatan pozlarla bir fotoğraf karesi oluşturdular. Çıplak bedeni teşhir edilen, katledilen, ağıt yakan, isyan eden ve Suruç’ta el ele ölüme giden kadınların resmedildiği anlar, bir çok kadında öfkeyi ve isyanı büyüttü.

 

Beyaz tülbentlerle park içinde yürüyüş

Son olarak bu isyanı, öfkeyi ve umudu beyaz tülbentlere yazan kadınlar “Jin Jiyan Azadi”, “Kadın Yaşam Özgürlük”, “Kadınlar Savaş İstemiyor”, “Yaşasın Kadın Dayanışması” sloganları ve zılgıtlarla, uç uca birleştirdikleri tülbentlerle parkın için dolaştılar.

Parkın farklı bir etkinlikten dolayı da kalabalık olması ile bir çok insana savaş gerçekliğinin gösterildiği bu buluşma çevreden de destek gördü. Beyaz tülbentlerin parkın çeşitli yerlerine asılması ile kampanyanın ilk etkinliği sonlandırılmış oldu.

 


Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu