Güncel

Sarıgazi’de binlerce kadın Özgecan için sokaktaydı!

İstanbul: Bugün Sarıgazili Kadınlar, Mersin’in Tarsus ilçesinde üç kişi tarafından kaçırılarak önce tecavüz edilip ardından yakılarak katledilen Özgecan Aslan için, Sarıgazi Cemevi önünden başlayarak önce ara sokaklardan üçler market önüne oradan da Demokrasi Caddesine yürüdü.

Gün içerisinde, aralarında Yeni Demokrat Kadınlarında bulunduğu Sarıgazi’li Kadınlar, ara sokaklarda sesli ajitasyonlar ve yazılamalar yaparak bütün Sarıgazi kadınlarını Özgecan’ın hesabını sormak için sokağa çağırdı.

Binlerce kadının katılımıyla gerçekleşen eylemde, “Kadın düşmanlarından hesap soracağız” yazılı pankart açıldı. Öfkelerini sloganlara sığdıramayan kadınlar, “Özgenin hesabını kadınlar soracak”, “Kadınız varız isyandayız”, “Özgecan Aslan’ı unutturma” sloganları attı. Yürüyüş boyunca, korteje katılamayan kadınlar ise pencerelerden ve balkonlardan alkış ve zılgıtlarıyla destek verdi.

Demokrasi Caddesi girişine gelindiğinde ise eylem oturma eylemi ile devam etti. Oturma eyleminin ardından Sarıgazi Kadınları adına, Yeni Demokrat Kadın aktivisti Gül Aslandoğan bir basın açıklaması yaptı. Aslandoğan açıklamasında, katliam boyutuna varan kadın cinayetlerine karşı isyanda olduklarını vurgulayarak, “Ne evlerde ne de sokaklarda güvenliğimiz var” dedi. İktidar ve toplum tarafından, kadınlara yönelik baskıcı ve cinsiyetçi saldırıların gün geçtikçe boyutlandığını vurgulayan Aslandoğan devamında şunları söyledi: “Evlerde, iş yerlerinde, sokaklarda şiddet, taciz, tecavüz korkusu duymadan özgürce yaşamak istiyoruz. Artık tek bir kadının dahi şiddet görmesine, katledilmesine tahammülümüz yok!”

Özgecan’ı ve katledilen kadınları hiçbir zaman unutmayacağız!

Kadınları, erkek egemen zihniyetiyle sorgulayan erk-e seslenen Aslandoğan son olarak şunları ifade etti; “Özgecanları katledenleri değil kadınların kıyafetlerini sorgulayan erkek egemen zihniyetten hesap soruyoruz. Biz kadınlar erkek adalet değil gerçek adalet istiyoruz. Sevginizde nefretinizde öldürüyor.”

 

Açıklamanın ardından sokakları terk etmek istemeyen kadınlar tekrardan Cemevi önüne yürüyerek eylemi sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu