Güncel

Saray Güven katledilmiş olarak bulundu, kadınlar Frankfurt ve Basel’de eylem yaptı

Frankfurt/Basel: Kızını aradığı 20 Ağustos’tan bu yana kendisinden haber alınamayan, aralarında Yeni Kadın’ın da olduğu çok sayıda Türkiye ve Kürdistanlı kadın örgütlerinin bulunması için günlerce eylem yaptığı Kürdistanlı Saray Güven isimli kadının cesedi 1 Eylül günü akşam saatlerinde Darmstadt yakınlarında ormanlık bir alanda bulundu. Katil zanlısı Hayreddin Tandoğan ise 31 Ağustos günü gözaltına alınmıştı. Tandoğan’ın “psikolojik rahatsız, aklı dengesi bozuk, şizofren…” şeklinde tanımlanmaya çalışılarak aklanmaya, erkek egemen sistemin kadınların canına kast eden yüzü gizlenmeye çalışıldığına vurgu yapan kadınlar Saray’ın katledilmesini Farnkfurt ve Basel’de yaptıkları eylemle protesto ettiler.

“Saray’ın katledilmesi hastalık değil, özel mülkiyet rejiminden ve iktidardan beslenen ataerkil zihniyettir” diyen kadınlar Frankfurt’ta gerçekleştirdikleri eylemde kadına yönelik şiddete ve kadın katliamlarına karşı sokakları terk etmeyeceğini haykırdılar. Saray’ı tanıyan, tanımayan çok sayıda kadının katılımı ile gerçekleşen eylemde açıklama okundu. Yeni Kadın’ın da aralarında bulunduğu kadın kurumlarının konuşmalarının ardından eylem “Şiddetinizle, katliamlarınızla barışmayacağız! Biat etmeyeceğiz!” kararlılığı ile sonlandırıldı. Eylemin ardından kadınlar toplu bir şekilde ailenin taziyeleri kabul edeceği, Frankfurt Alevi Kültür Merkezi ve Cem Evi’ne gitti.

 

“Erkek şiddetine karşı örgütlü hareket edelim”

Basel’de Ronahi Kadın Meclisi’nin çağrısıyla Claraplatz Meydanı’nda bir araya gelen onlarca kadının katılımıyla gerçekleştirilen eylemde katledilen Saray’ın fotoğrafları taşındı. Konuşmalarda erkek egemen sistemin kadınlara hiçbir alanda yaşam hakkı tanımadığı belirtilirken erkek şiddetinin toplumun her alanında onarılmaz tahribatlar yarattığı ve bunun karşısında kadınların özsavunma temelinde örgütlü hareket etmelerinin önemine vurgu yapıldı. Eylem sloganlarla sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu