Güncel

“Sağlık Bakanlığı muhbirlik yapıyor”

H. Merkezi: Kürtaj Haktır Karar Kadınların Platformu, gebelik testi sonuçlarının aile hekimlerine gönderilmesinin ve bu bilginin kadınların aileleriyle paylaşılmasını protesto etti.

 

Aralarında Yeni Demokrat Kadınlar’ın da bulunduğu kadınlar Galatasaray Lisesi’nde buluşarak buradan Taksim Meydanı’na yürüdüler.

 

Burada kadınlar adına basın açıklamasını okuyan Yağmur Demir, temel hak ve özgürlükler hiçe sayılarak başlanan bu uygulamanın bir kez daha eril devletin kadınların hayatları üzerindeki kontrol ve egemenlik kurma niyetini açığa çıkardığını söyledi.

 

Sağlık sistemi ile Sosyal Güvenlik Kurumu nezdinde gerçekleştirilen uygulamalar ile aile hekimleri, kadınların gebelik testi yaptırıp yaptırmadığını, kürtaj olup olmadığını, neden kürtaj olduğunu, gebeliğine ilişkin tüm süreçleri GEBLİZ denilen sistem üzerinden izlemeye alıyor. Devletin ihlalleri burada da bitmiyor” diyen Demir, yeni uygulamanın yol açacağı sonuçlara da değindi:

 

Hükümet günde üç kadının öldürüldüğü bu topraklarda, kadının gebelik durumunu, doğurganlık haklarıyla ilgili tüm bilgileri, babalara, kocalara, erkeklere SMS ile gönderiyor, muhbirlik yapıyor. Böyle durumlarda kadınların hayatı söz konusu olduğu halde. AKP hükümeti ve politikaları açıkça kadın cinayetlerinin kat be kat artmasının kapılarını sonuna kadar açacak olan uygulamalarına devam ediyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu