Güncel

Sakine Cansız için anıt mezar

Dersim: 2013 yılında Paris’te iki yoldaşı ile beraber katledilen Sakine Cansız için Dersim’de anıt mezar yapıldı. 1 Ağustos Cumartesi günü Asri Mezarlığında gerçekleştirilen ve Partizan, YDK ve YDG’nin de katılım gösterdiği açılış etkinliği sebebi ile Kürdistan’ın dört bir yanından gelen kadınların direniş dolu sloganları Dersim’de yankı buldu.

Anıt açılışına, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gülten Kışanak, HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, HDP Dersim Milletvekilleri Alican Önlü ve Edibe Şahin’in yanı sıra HDP’li Ayla Akat Ata, KJA Aktivisti Ceylan Bağrıyanık ve Dersim Belediye Eş başkanları Nurhayat Altun ile Mehmet Ali Bul, Batman’dan gelen KJA’lı kadınlar da katıldı.

 

“Sakine direnen kadının sembolüdür”

Cansız’ın mezarı başında yapılan saygı duruşunun ardından, şehit mezarlarına karanfiller bırakıldı. Anma programında, Figen Yüksekdağ, Gülten Kışanak, Nurhayat Altun ve Cansız’ın kardeşi Feride Cansız birer konuşma yaptı. Konuşmalarda Cansız’ın mücadeleci ruhuna sık sık vurgu yapıldı.

Yüksekdağ savaş çığırtkanlarına karşı yaptığı barış çağrısı ile konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Cansız’ın, özgür, direnen ve direnerek yaşayan kadının sembolü oldu, Bizim mayamız, Sakine’nin kişiliğinde bütün değerlerimizin kişiliğindedir. O maya o kadar sağlamdır ki dağda, düzde yaşamın her bir yanında canımızı birer birer alırlar biz, biner biner doğarız. Nasıl ki seni başkan yaptırmayacağız deyip yaptırmadıysak şimdi de sana savaş yaptırmayacağız diyoruz ve sözümüzü tutacağız” dedi.

 

“Biz Sakine’nin misafirleriyiz”

Belediye Eş Başkanı Nurhayat Altun’un konuşmasından sonra söz alan Gülten Kışanak da “Bizler bugün Sakine’nin misafiriyiz; direniş kahramanlarının, halkın özgürlüğünü savunanların, geleceğimiz için mücadele edenlerin misafiriyiz” sözleri ile konuşmasına başlayarak şu ifadelere yer verdi:

Onlara çok şey borçluyuz, bize başı dik yaşamayı öğrettiler, mazlumların direnenlerin geleceğini savunmayı, zulme katliamlara karşı savaşmayı, umutlu olmayı öğrettiler. Eğer bir gün bu topraklarda eşitlik ve özgürlük olacaksa onların sayesindedir. Katletseler de asla pes etmeyeceğiz akıttıkları kanda boğacağız. Sakine’yi öldürenler bugün çözüm sürecini siz bitirdiniz diyenlerdir. Ama Sakine rahat uyusun onlar öyle büyük tohumlar ektiler ki, hayalleri mutlak gerçek olacaktır.

Konuşmaların ardından merkezde Cansız ve yoldaşları anısına resim sergisi açıldı ve Mikail Aslan Sakineler için ağıtlar okudu. Ailenin verdiği yemek ile program sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu