Güncel

FeminAmfi: Saadet’in Yanındayız!

feminamfi

FeminAmfi “Antalya’da, 5 yaşından beri dedesi Ö.K. tarafından taciz edilen, buna karşı çıktığında da şiddete maruz bırakılan Saadet’in yanındayız! Davanın takipçisi olacağız” dedi.


FeminAmfi’nin açıklaması şu şekilde:

Dedesi tarafından yıllarca cinsel istismara maruz bırakılan Saadet, dedesinin “Annenlere söylersen seni sevmezler” demesinden korkup yıllarca susmak zorunda kalmış ancak yıllar geçip bunu bir tek kendisinin yaşamadığını öğrenince bununla mücadele etmeye girişmiş bir kız kardeşimiz. Maruz bırakıldığı cinsel istismarı bizlerle paylaşırken “Sustuğumuzda bir şeylerin bittiğini değil hala devam ettiğine tanık olmuş oldum. Size bunu yaşatan birileri varsa eğer, emin olun sizden daha fazlasına da yaşatmış demektir.” diyerek herkesi cinsel istismara karşı mücadele etmeye çağırıyor. Biz de onun 17 yıldır yaşadığı cinsel istismarı tüm kamuoyuyla paylaşıyor ve davanın takipçisi olacağımızı bildiriyoruz!

İlk kez 5 yaşındayken dedesinin cinsel istismarına maruz bırakılan Saadet’in annesi, haftada birkaç gün babasına temizlik ve yemek yapmaya gittiğinde, o sıralar 60 yaşlarında olan Ö.K., torunu Saadet’i parka götürme bahanesiyle dışarı çıkarmış; parka giden bir alt geçitte torununun cinsel organlarına dokunarak onu taciz etmiştir. Bu cinsel istismar Saadet 9-10 yaşlarına gelene kadar sürmüştür. Saadet, bunlara karşı çıktığında Ö.K. kendisine şiddet uygulamış ve tehditler etmiştir. Okuma yazma öğrendikten sonra bir kağıda “Annemlere söyleyeceğim” diye yazıp  dedesi olan Ö.K.’e kağıdı fırlatmış. Bunun üzerine Saadet 12 yaşına gelene kadar Ö.K. herhangi bir cinsel istismarda bulunamamış. Ancak bir gün Saadet’e para verip soyunmasını istemiş. Saadet karşı çıkınca Ö.K. Saadet’e tekrar şiddet uygulamış. “Annenlere söylersen seni istemezler” şeklinde tehditlerde bulunmuş. Saadet de anne-babasından korktuğu için  yıllarca bu istismarı kimseyle paylaşamamış. 18 yaşına geldiğinde bunu ailesiyle paylaştığında babasının ona inanmaması, Ö.K.’den duyulan korku ve çevre baskısı gibi bahanelerle şikayetçi olması engellenmiş. Ancak tüm bunlara rağmen Ö.K.’in hala Saadet ile aynı binada yaşıyor ve sürekli karşılaşıyor oluşu  Saadet’i bu istismarı kamuoyuna taşımaya ve şikayetçi olmaya yönlendiriyor.

Daha sonra Saadet bu olayı çevresindekilerle paylaşıp teşhir edince, Ö.K.’in sadece kendisine değil mahallede birçok çocuğa da cinsel istismarda bulunduğunu ortaya çıkarmış. Bunun üzerine mahkemeye başvuran Saadet’e, istismar edilen diğer çocuklar ve aileleri de davada tanık olabileceklerini söylemişler. Davanın takipçisi olacağımızı bir kez daha belirtiyor, tüm kamuoyunu bu davaya sahip çıkmaya çağırıyoruz.


Saadet’in mesajını sizlerle paylaşıyoruz:

“Adım Saadet, 22 yaşındayım. Annemin babası olan öz dedem tarafından defalarca tacize uğradım. Tacizden daha ileriye gittiği zamanlar da oldu. Yıllarca bu olaylara susmak zorunda kaldım. Ağlayışımın sesini kısmak için ellerini ağzıma bastırdığı noktada değil de, “Ailen sana asla inanmaz” cümlesinden korkup sustum. Aradan yıllar geçti ve bunu bir tek benim yaşamadığımı öğrendim. Artık o küçük kız çocuğu olmadığımı fark ettim ve benden sonra birilerinin bunu yaşamasını istediğim için şikayetçi oldum. Sustuğumuzda bir şeyleri bittiğini değil hala devam ettiğine tanık olmuş oldum. Sizler de lütfen susmayın. Size bunu yaşatan birileri varsa eğer, emin olun sizden daha fazlasına da yaşatmış demektir.”

 

Kaynak: http://www.feminamfi.com/bes-yasindan-beri-dedesi-cinsel-istismar

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu