Güncel

“Rojava’dan Gezi’ye Kadın” paneli düzenlenecek

H. Merkezi: 25 Kasım yaklaşırken, Amed’de bir araya gelen kadın örgütleri “Rojava’dan Gezi’ye Kadınlar Devrim ve İsyanda” konulu bir panel düzenliyor.

Amed’de bulunan kadın kurumları, 25 Kasım yaklaşırken bir araya gelerek panel düzenleme kararı aldı. DTK Kadın Meclisi, Eğitim-Sen Kadın Meclisi, KeSKeSoR, Sosyalist Kadın Meclisleri ve Yeni Demokrat Kadın tarafından 9 Kasım’da düzenlenecek panel öncesi kadınlar bir açıklama yayınladı.

 

“Kadınlar yürünecek yolu gösteriyor”

Rojava’da inşa edilen özerklik Kürdistan ve Türkiye halkları basta olmak üzere bütün halklara örnek oluşturuyor” diyen kadınlar Gezi İsyanı için de “Türkiye halklarına kendi güçlerini ve kaderlerinin birleşik mücadeleden geçtiğini gösteriyor” yorumunda bulundular.

Kadınların bu “devrim ve isyan günlerini büyüttüğünü” vurgulayan kadın kurumları, “Gezi Direnişi’nde ve Rojava Devrimi’nde özne olan kadınlar yürünecek yolu gösteriyor” dediler.

Bu panelin amacının “tüm bu isyan ve devrim deneyimlerini paylaşmak ve ortak mücadele hattını örmek” olduğunu söyleyen kadınlar herkesi panele bekliyor.

 

Panel 9 Kasım’da

9 Kasım Cumartesi günü, Cegerxwin Konferans Salonu’nda düzenlenecek panel saat 14.00’te başlayacak. Panele Rojava Yekîtiya Star’dan Ramzia Muhammad, HDP Eşgenel Başkanı Sebahat Tuncel ve Ezilenlerin Hukuk Bürosu’ndan Av. Sezin Uçar’ın yanı sıra Gezi İsyanı sırasında tutuklanarak götürüldüğü Şakran Kadın Hapishanesi girişinde tacize maruz kalan YDK’lı Elif Kaya’nın ablası Gülsev Kaya da konuşmacı olarak katılacak.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu