Güncel

İranlı Zeynep Lokran her an infaz edilebilir

Zeynep_Lokran

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, İran’da idam cezasının infazını bekleyen 22 yaşındaki Zeynep Sekanvand için acil eylem çağrısı yaptı. Örgütün Zeynep’le ilgili açıklaması şu şekilde:

Zeynep Sekanvand Lokran adil olmayan bir yargılama sonucu eşini öldürmekten suçlu bulundu ve her an infaz edilme tehlikesiyle karşı karşıya. Suçun işlendiği sırada 17 yaşında olan Lokran 13 Ekim‘de infaz edilebilir.

İran yetkililerini Lokran’ı infaz etme planlarını derhal durdurmaya ve bir daha ölüm cezasına mahkum edilmeksizin yeniden adil bir şekilde yargılanmasını sağlamaya çağırıyoruz.

Zeynep Sekanvand Lokran, Ekim 2014’te adil olmayan bir yargılama sonucu eşini öldürmekten suçlu bulunarak ölüm cezasına mahkum edildi. Lokran, 15 yaşındayken evlendiği eşini öldürdüğünü “itiraf” etmesinin ardından Şubat 2012’de tutuklandı. Takip eden 20 gün boyunca polis merkezinde tutuldu. Lokran, polis merkezinde tutulduğu sırada erkek polis memurları tarafından dövülerek işkenceye uğradığını ifade etti. Lokran, kendisini fiziksel ve sözel olarak taciz eden ve boşanma isteğini reddeden eşini bıçakladığını “itiraf” etti. Sadece son duruşmasında avukata erişimi sağlandı ve bu duruşmada hakime, kendisine birkaç kez tecavüz eden eşinin erkek kardeşinin cinayeti işlediğini söyledi.

Mahkeme Lokran’ın ifadelerini soruşturmadı ve kararını, Lokran’ın avukatının yanında olmadığı sırada gerçekleştirdiği “itirafına” dayandırdı. Mahkeme, suçun işlendiği sırada Lokran’ın 18 yaşının altında olmasına rağmen, İran’ın 2013 tarihli Ceza Yasasındaki gençlere verilen cezalarla ilgili hükümleri uygulamadı ve Lokran’ın suç işlendiği sırada “zihinsel gelişimi ve olgunluğunu” inceleyen bir adli tıp raporu talebinde bulunmadı.

Lokran, 2015 yılında aynı cezaevinde tutulan bir mahkumla evlendi ve hamile kaldı. Bu nedenle infazı ertelendi. 30 Eylül’de doğum yaptı ancak bebeği yaşamadı. Doğumdan bir gün sonra hastaneden cezaevine gönderildi ve doğum sonrası bakım veya psiko-sosyal destek için doktorla görüşmesine izin verilmedi.

Not: Açılan imza metnine http://www.acileylem.org.tr/eylem-detay.php?q=251 adresinden ulaşabilirsiniz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu