Güncel

İranlı kadın tutsaklar da açlık grevinde

iran açlık greviİran’da düşüncelerinden dolayı hapsedilen 10 kadın, ülkede mahkumlara ve ailelere karşı yasadışı uygulamaları protesto etmek için açlık grevine girdi. İnsan hakları savunucuları, İran’da açlık grevine giren dokuz kadın mahkum için imza kampanyası başlatarak, İran hükümetinin insan hakları ihlallerine son vermesi gerektiğine dikkat çekildi.


Altı yıl hapis cezasına çarptırılan İranlı insan hakları avukatı Nesrin Sutude, 21 Ekim’de açlık grevine girdi. Sutude, kendisine verilen görüş yasağını ve ailesine verilen ülkeden ayrılma yasağını protesto ediyor. 30 Ekim’de, Tahran Evin Cezaevi’nde siyasi tutukluların bulunduğu kadınlar koğuşu 20 özel kuvvet polisi tarafından basıldı.

Hak savunucularından destek
Tutuklanan kadınlar cezaevinde tacize ve hakarete uğradıklarından dolayı, dokuz kadın mahkum olarak uygulamayı protesto etmek için açlık grevine başladı. Açlık grevindeki dokuz kadının isimleri Bahareh Hedayat, Jila Baniyagoub, Shiva Nazarahari, Nasim SoltanBeigi, Mahsa Amrabadi, Nazanin Deyhami, Hakimeh Shokri, Jila Karamzadeh Makvandi ve Raheleh Zakaee. İran’daki insan hakları ihlalleri ve tutsaklara uygulanan muamelelerden endişeli olduğunu belirten hak örgütleri, başlattıkları imza kampanyasıyla İran hükümetini ulusal ve uluslar arası hukuk kurallarına uymaya, görüş yasaklarını kaldırmaya ve mahkumların güvenliğini, iletişim ve sağlık haklarının erişimini sağlamaya çağırıyor.

Kaynak: Özgür Gündem

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu