Güncel

İran’da 4 kadın recm edildi

İran’ da hazırlanan bir yasa tasarısı ile, ülkede recm ve reşit olmayanların idamının kaldırılacağı belirtilse de, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın imzalamaması nedeniyle tasarı yürürlüğe girmedi. Tahran Mahkemesi ‘uyuşturucu madde kullandıkları’ iddiasıyla recm cezası verdiği 4 kadının yaşamına recm yöntemiyle son verdi.

 

İran rejimi, Tahran Mahkemesi 4 kadın hakkında, ‘uyuşturucu madde kullandıkları’ iddiasıyla recm cezası verdi. İsmi açıklanmayan 4 kadın taşlanarak öldürüldü. İnsan hakları kuruluşlarının tüm çağrılarına rağmen İran’da recm cezası verilmeye devam ediyor. Geçtiğimiz şubat ayında hazırlanan bir yasa tasarısı ile ülkede recm ve reşit olmayanların idamının kaldırılacağı belirtilse de, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın imzalamaması nedeniyle tasarı yürürlüğe girmedi.

 

Onur kırıcı cezalar veriliyor

 

Ceza Kanunu’ndaki değişikliklerin sorunlu olduğunu belirten İnsan Hakları İzleme Örgütü, değişikliklerin recm, kırbaç cezası ve ampütasyon (organ kesme) gibi işkence ve onur kırıcı muameleye varan cezaların kullanılmaya devam edilmesine de meydan verdiğini kaydediyor. “Öngörülen değişiklikler kanunda daha önce de var olan kadınlara ve dini azınlıklara yönelik ayrımcı hükümleri de güçlendiriyor” eleştirilerinde bulunuyor. Reşit olmayanların idamı konusunda da yasada hala Şeriat hukuku geçerli. Bu hukuka göre, ehliyet yaşı erkeklerde 15, kadınlarda ise 9. Yani ‘Allaha karşı suç’ işlediği kanaatine varan İran mahkemeleri 9 yaşındaki bir kız çocuğunu ve 15 yaşındaki erkek çocuğunu, ergen sayarak ölüm cezası verebilir. (jinhaber.com)

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu