Güncel

Rakka’da ilk silahlı LGBTİ+ özgürlük gücü kuruldu!

Dün sosyal medyada dolaşmaya başlayan bir fotoğraf ile Rakka’da savaşan bir LGBTİ+ silahlı özgürlük gücünün olduğu iddiası konuşulmaya başlamıştı. Newsweek isimli haber portalında yer alan bir haberle bu fotoğrafın Rakka’dan geldiği doğrulanmıştı. Fotoğrafta yer alan savaşçılar “Bu ibneler faşistleri öldürüyor” yazılı bir pankart ve gökkuşağı bayrağı ile AK-47 model bir tüfeğin silüetinin üzerinde bulunduğu pembe bir bayrak tutuyordu.

Newsweek’in yaptığı habere göre Enternasyonalist Güçlere ait Twitter hesabından yapılan açıklama ile LGBTİ+’ların Rakka’da savaştığı duyruldu. Yayınlanan bildiri ve fotoğrafın ardından konuşan Heval Rojhilat isimli savaşçı TQİLA ismini verdikleri oluşum için “Biz zaten Rakka’da savaşıyorduk. Her yerde savaştığımız gibi… İslamcı çetelerin Queer topluma yönelttikleri nefret ve saldırılara karşı artık kendi oluşumumuzla homofobiye ve transfobiye karşı mücadelemizi güçlendireceğiz” şeklinde konuştu.

Anarşist bir birlik olduğu belirtilen TQİLA’nın Enternasyonalist Güçlere(İRPGF) bağlı bir tabur olduğu belirtildi. Enternasyonalist Güçlere ait Twitter hesabından yapılan paylaşımda #YPG ve #YPJ hashtaglari ile #TQİLA hashtagi yer aldı. Geçtiğimiz yıl Orlando’da gerçekleşen katliamın ardından YPJ’nin “Rakka’da gökkuşağı bayrağı dalgalanacak” şeklinde bir açıklaması olduğu iddiası ortaya atılmış ancak bu açıklama daha sonra yalanlanmıştı.

TQİLA yaptığı açıklamada, tüm homofobi ve transfobi karşıtlarını örgütlenmeye çağırarak İŞİD’e karşı mücadelenin homofobiye ve transfobiye karşı bir mücadele olması gerektiğinin altını çizdi. Liberalizme hapsedilmeye çalışılan LGBTİ+’ların kapitalizme ve inceltilmiş ayrımcılığa karşı örgütlenmesinin önemini vurguladı. TQİLA imzası ile yapılan açıklama “Queer özgürlük! Kapitalizmin gökkuşağına ölüm! Bu ibneler faşistleri öldürüyor” sloganları ile bitiyor.

IŞİD daha önce Orlando’da bulunan ve daha çok orta alt sınıf LGBTİ+’ların gittiği Pulse isimli bara bombalı saldırı düzenlemiş onlarca kişiyi katletmişti. Yine Rakka başta olmak üzere IŞİD işgali altında olan bölgelerde LGBTİ+’lar önce binalardan atılıyor daha sonra da recm ediliyordu. Bu katliamları gurur tablosu gibi hesaplarından yayınlayan İŞİD’in ardından Rusya ve Çeçenistan’da da LGBTİ+’lara dönük işkencehanelerin kurulduğu ve bazı LGBTİ+’ların tıpkı İŞİD’in yöntemiyle ve çeşitli işkencelerle katledildiği duyulmuş ancak kamuoyunda yeteri kadar ses bulmamıştı. Yine İstanbul LGBTİ+ ve Trans Onur Yürüyüşleri de son iç yıldır valilik yasakları, faşist tehditler ve polis saldırısı altında geçiyordu.

Son yıllarda homofobinin ve transfobinin oldukça görünür bir biçimde artmasıyla Rojava devriminin herkes için alternatif bir yaşam olup olmadığı bazı LGBTİ+’lar arasında konuşuluyordu.

Daha Önce?

Eşcinsel enternasyonalist savaşçı İvana Hoffmann, MLKP saflarına katıldıktan sonra Kobanê savunmasında ölümsüzleşmişti. Rojava ve Kuzey Kürdistan’da gerilla hareketlerinin ve devrimci partilerin içinde LGBTİ+ görünürlüğüne dair çeşitli tartışmalar yürütülürken TKP-ML’ye bağlı TİKKO Kültür Komisyonu Ortadoğu’da bir ilke imza atarak Gezi İsyanı için bestelediği marşta LGBTİ+’lara mücadele çağrısında bulunmuştu.

Yine 2017 yılında 3’üncüsü düzenlenen ve İvana Hoffmann’ın kendi adına arkadaşları tarafından organize edilen festivalde konuşan Enternasyonalist bir savaşçı sorulan bir soru üzerine “Rojava LGBTİ+’ları kucaklayacaktır” demişti.

*LGBTİ+ özgürlük hareketi, hakaret olarak kullanılan “İbne” kelimesinin içini boşaltmak için dünyanın her yerinde yıllardır “Velev ki ibneyiz” benzeri sloganları kullanarak LGBTİ+’ların utanılacak birşeyi olmadığına dikkat çekiyor.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu