Güncel

RAJIN: “Deniz’in duruşunun sürdürücüsü olacağız”

H. Merkezi: Kürdistan Kadınları Basın Birliği RAJIN Koordinasyonu, Deniz Fırat’ın şehit düşmesinin ardından bir başsağlığı mesajı yayımladı. Yayımlanan mesajda 10 yılı aşkındır özgür basın geleneğinin yılmaz temsilciliğini yapan ve IŞİD saldırısında yaşamını yitiren Deniz Fırat’ın duruşunun sürdürücüsü olacakları dile getirildi.

RAJIN’ın yayımladığı açıklamada “IŞİD’in kadınlara ve halklara karşı yürüttüğü insanlık dışı vahşete karşı en direngen tavrı ile durmuş ve Mahmur kampını terk etmemiştir. Yaşamının her anını Gurbetelililerin özgür basın geleneğinin örnek bir duruş ile geçirmiş, tüm zorluklara rağmen gerçeğin peşinden koşmuş gerçekleri dünyaya duyurmuştur” denildi.

Devrimci kadın basıncılığını gazetecilik yaşamında her koşulda pratikleştirmeyi başaran Deniz’in, son nefesine kadar savaşın en ön cephesinde omzunda kamerası elinde kalemi ile halkının, halkların yaşadığı durumu dünyaya duyurmanın büyük sorumluluğuyla örnek bir duruş sergilediğini belirten RAJIN “Küçük yaştan bu yana özgürlük mücadelesinin birçok alanında ve 10 yılı aşkın özgür basın çalışmalarını yürüten yoldaşımız Deniz yüksek bir kadın devrimci gazeteci duyarlılığı ile halkının acılarını görüntü ve haberleri ile dünyaya duyurmuştur. Bu duruşu ile yoldaşımız meslektaşımız Deniz arkadaşımız özgür basın geleneğinin örnek temsilcisi olmuştur. Savaşın ön cephesinde yer alarak örnek bir fedakârlık sergilemiştir. Mahmur kampında IŞİD vahşetinin ilk haber ve görüntülerini dünyaya duyuran Deniz yoldaşımız kalbine isabet eden şarapnel parçası nedeniyle şehit düşmüştür” şeklinde sözlerini sonlandırarak Deniz’in mücadelesinin verdiği güç, irade ve ilhamla Gurbeteli’lerin ve Sarya Onur’ların ardılı olarak temsil ettiği duruşun sürdürücüsü olacaklarını vurguladı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu