Güncel

“Translar artık susmayacak”

İstanbul: İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği’nin çağrısı ile dün (6 Ocak) 3 Ocak Cumartesi günü yaşamına son veren Eylül Cansın (Mehtap Zengin) için Tünel Meydanı’ndan Galatasaray Meydanı’na yürüyüş düzenlendi; trans kadınlara yönelik saldırılar protesto edildi.
Kaos GL, HDK Kadın Meclisi, HDK LGBTİ Komisyonu ve Yeni Demokrat Kadın (YDK) gibi kurumların da katılımcısı olunduğu eylemde, “Çeteler aracılığıyla trans seks işçilerinden haraç alamaz, şiddet uygulayamazsın” pankartı açan kitle yürüyüş sırasında sık sık “Translar artık susmayacak”, “Transfobik devlet, yıkacağız elbet”, “Trans cinayetleri politiktir” sloganları atıldı.
Galatasaray Meydanı’nda sonlanan yürüyüşte basın açıklamasını Beyrut Avşar yaptı. Avşar, polis ve çetelerin saldırılarına maruz kalan trans kadınların zor koşullar altında var olma mücadelesi verdiğini söyleyerek özellikle trans kadınların çoğunlukla tek seçeneği olan seks işçiliğinin güvenli olmadığını ifade etti.
Heteroseksizmin kimsenin kendi kimliğini yaşamasına izin vermediğini kaydeden Avşar, “Seks işçileri her gün daha fazla güvencesiz, esnek ve iş cinayetlerine açık halde çalışmaya zorlanıyor” dedi. Heteroseksizmin sinsi bir düşman olarak karşılarında durduğunu dile getiren Avşar, “Heteroseksizm sadece ciddi şiddet olarak, her daim işkence, kötü muamele olarak karşımıza çıkmıyor, sinsi bir ayrımcılık olarak hayatın her alanına LGBT toplumu da dahil her kesimine sızıyor. Destek mekanizmalarının yoksunluğunu tartışmaya açmak ve destek mekanizmalarını yaratmak zorundayız” dedi.
Avşar sözlerini “Heteroseksizmi öncelikle kendi bedenlerimizden atmak ve hep birlikte özgürleşmek zorundayız” şeklinde bitirdi. Eylem sloganlarla sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu