Güncel

“Tacizci Sedat Yurtdaş hesap verecek” demiştik, unuttun mu?

İstanbul: Yanında çalışan YDK’lı stajyer avukat yönelik sistematik tacizlerde bulunan Av. Sedat Yurtdaş hakkında açılan soruşturmada bir gelişme daha yaşandı. Bilindiği gibi önceki süreçte Sedat Yurtdaş hakkında açılan soruşturmada takipsizlik kararı çıkmış ve 150 kadın avukatın vekâletiyle sunulan itiraz dilekçesi sonrası 7 Nisan 2014 tarihinde takipsizlik kararı kaldırılmıştı. Bu kararla dosyada, soruşturma aşamasından kovuşturma aşamasına geçme zorunluluğu doğmuştu.

Bu kararın ardından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen dosyada iddianame hazırlanması gerekirken, tacizci Sedat Yurtdaş’ın talebi üzerine, takipsizlik kararı veren Savcı Sefa Suna’nın “kanun yararına bozma” yoluna gitmesi, yargılamayı adeta felç edilmişti. Bu süreçte müşteki avukatlarının tüm çabalara rağmen, 11 ay boyunca dosyanın akıbeti hakkında bilgi edinilememişti.

Yargılamaya hiçbir etkisi olmayan ve yargılamayı uzatmayı amaçlayan tacizci ve yandaşlarının talebi, Yargıtay ilgili ceza dairesi tarafından yerinde görülmeyerek reddedildi. Kararın gerekçesinde ise, itiraz dilekçesinde sunulan “Mağdurenin ruh sağlığının bozulduğu” yönündeki Adli Tıp raporunun bir uzman görüşü niteliği taşıdığı ve diğer delillerle birlikte değerlendirildiğinde, kamu davası açılması için yeterli şüphe oluşturduğu ve bu gerekçeyle talebin reddedilmesi gerektiği ifade edildi. Olağan ve olağanüstü tüm “hukuk” yollarını zorlayan Sedat Yurtdaş hakkında, gelinen aşamada dava açılmasından başka bir hukuki yol kalmadı.

Yakın süreçte başlaması beklenen dava sürecinin, bu aşamaya kadınların dayanışmasıyla geldiği ve bu aşamadan sonra da ancak bu şekilde ilerleyebileceği açıktır. Bu aşamada erkek yargı karşısında gidilen her milim yol, alınan her lehe karar hepimizin zaferidir.

 

Bütün tacizci ve tecavüzcülerden hesap soracağımızı bir kez daha hatırlatıyor; kadınların adaletinden kurtulamayacaklarını bir kez daha yineliyoruz. Kaçabilirsiniz, ama saklanamazsınız!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu