Güncel

“Ebru Torun davasının takipçisiyiz!”

İstanbul: Boşanmak istediği “eşi”nin erkek kardeşi tarafından katledilen Ebru Torun davası sürerken Yeni Demokrat Kadın’ın da içerisinde bulunduğu Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu yaptığı açıklama ile duruşma öncesi eylem çağrısında bulundu.
Ebru Torun, erkek egemen sistemde erkekler tarafından katledilen kadınlardan sadece bir tanesi. Ebru yaşam dolu genç bir kadın iken, 6 yıllık evliliği boyunca kocası ve kocasının ailesi tarafından sürekli fiziksel ve psikolojik şiddete uğruyor. Her boşanmak istediğinde kocası onu ailesine zarar vermekle tehdit ediyor. Bu tehditler karşısında Ebru boşanamıyor, evi terk edemiyor, ailesine haber vermekten korkuyor. Ebru’yu kocasının erkek kardeşi öldürüyor. Katledilmesinden sonra ortaya çıkan mektuplarda Ebru yaşadığı tüm bu şiddeti anlatıyor” şeklinde Ebru’nun yaşadığı sürece ilişkin bilgi veren çağrıda, yargı aşamasının ise Ebru’yu korumaktan, etkili bir soruşturma yürütmekten uzak olduğu belirtildi.

Erkek adalet değil gerçek adalet!
Soruşturma aşaması boyunca gizlilik kararı alınan dosyanın, kadın örgütleri ve kamuoyundan gizlendiğine dikkat çekilen çağrıda, ayrıca komşu, akraba gibi tanıklık yapabilecek kişilerin ifadelerine başvurulmadığı, olay yerini keşif isteğinin mahkeme tarafından reddedildiği ifade edildi.

Tutuklu yargılanan sanığın ifadeleri ise, “tahrik indirimi” almak üzerine kurulu olduğunu belirten Grup, “Daha önce de söylediğimiz gibi kadın cinayetlerinin bahanesi olmaz! Artık tek bir kadının bile öldürülmesine, şiddet görmesine tahammülümüz yok! Ebru’nun davasının takipçisiyiz! Ebru’nun katilinin ‘haksız tahrik-iyi hal’ indirimiyle ödüllendirilmeden cezalandırılmasını istiyoruz! Bugün sanık pozisyonunda olmayan, ancak azmettiren durumunda olan başta kocası ve kocasının ailesinden kişilerin de yargılanmasını ve cezalandırılmasını istiyoruz!” diyerek 11 Aralık Perşembe günü saat 13.00’de Kartal Anadolu Adliyesi’nde yapılacak duruşma için saat 12.30’da Adliye önünde basın açıklamasına çağırdı.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu