Güncel

Pulur’da kadınlar köy kahvesini işgal ederek film izledi

Pulur: 8 Mart’ a sayılı günler kala tüm coşkumuzla çalışmalarımız devam ediyor. 28 Şubat günü Pulur ilçesinin Hanuşağı Köyü’nde 8 Mart öncesi kadınlarla biraraya gelerek, film gösterimi yaptık.

 

Hanuşağı Köyü’nde öncelikle ev ziyaretleri yaparak kadınlarla sohbet edip, köy kahvesinde yapacağımız film gösterimi için çağrı yaptık. Kadınlarla 8 Mart üzerine sohbet ederek, köy kahvesini bir günlükte olsa kadınların bir araya geldiği bir alana dönüştürelim çağrısı yaptık. Ev ziyaretlerini yaptığımızda bizi evde karşılayan erkekler eşlerinin kahveye gelmesine ikna olmasalar da, kadınlarla yaptığımız sohbette bütün gününü evde, ahırda geçiren kadınların görünmeyen emeği üzerine sohbet ederek, yapacağımız film gösteriminde kadın kadına olmamızın önemi üzerine konuştuk.

 

Film izlemek için bile işgal etmemiz lazım

Ev ziyaretlerinin ardından film gösterimi için hazırlıklar yapmak için köy kahvesine geldiğimizde ise, öncesinde kahvede duyuru yapmamıza rağmen kahvede erkekler kâğıt oynamaya devam ediyordu. Biz kahvede tekrar ajitasyon çekerek, bugün kahveyi kadınlar için kapatacağımızın duyurusunu yaptık. Kahveyi işgal ederek, film gösterimi için hazırlıklara başladık. Kadınlar eşlerinin tepkisine karşın kahveye gelmeye başlamıştı. Ve sonunda kahvede kadın kadına bir aradaydık.

Soraya’yı Taşlamak” filmini izledik. Film izlerken kendimizi Sora’nın yerine koyarak öfkelendik ve filmin sonunda kadının yaşadıkları karşısında isyan ettik.

Filmin ardından film üzerine sohbet ederek, erkek egemen zihniyetin olduğu her yerde kadınların ezildiği üzerine konuştuk. Söz alan kadınlar kendi yaşamlarından örnekler vererek, sömürülen emekleri karşısında erkekler karşısında yürüttükleri mücadele deneyimlerini paylaştılar.

 

“Kadın isyanı ve direnişi artıyor”

Ardından YDK adına söz alınarak, 8 Mart’ın tarihçesi ve kadınlar için mücadele günü olduğu üzerine bir konuşma yapıldı. Devlet-erkek şiddetinin arttığı bugünlerde kadınların her alanda yükselen isyan ve mücadelesine değinildi.

T. Kürdistanı’nda devletin kirli savaşını sürdürürken, mücadele eden kadınları hedef aldığına ve kadın bedenlerini sokak ortasında işkence yapılarak teşhir edildiğinden bahsedildi. Tüm bu saldırılar karşısında kadınların birlikte ve örgütlü olarak büyütecekleri mücadelenin önemine değinildi. Ve 6 Mart Dersim’de, 8 Mart Pulur’da yapılacak olan ‘dünya emekçi kadınlar günü’nde alanlarda kadın kadına bir arada olma çağrısı yapılarak etkinlik sonlandı.

 

Dersim’den bir YDK’lı

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu