Güncel

Polisler tarafından kaçırılan Hünkar Genç, “Yan yana sokakta mücadele edeceğim, edeceğiz”

SKM üyesi Hünkar Genç’in polisler tarafından kaçırılmasına ilişkin bugün İnsan Hakları Derneği’nde basın toplantısı gerçekleştirildi.

Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) üyesi Hünkar Genç’in 5 Aralık tarihinde polisler tarafından kaçırılmasına ilişkin bugün SKM tarafından İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı gerçekleştirdi. Yeni Demokrat Kadın’ın (YDK) da katıldığı basın toplantısında ilk sözü İHD sözcüsü Leman Yurtsever alarak açılış konuşması yaptı.

 

Genç, “34 TY 3827 plakalı araçla kaçırıldım”

Yurtsever’in ardından polisler tarafından kaçırılan Hünkar Genç söz alarak yaşadıklarını anlattı. Genç, “5 Aralık’ta Karaköy vapur iskelesine gittim. Polis gözaltında olduğumu söyledi ve kendisi ile gelmemi istedi.  Gözaltı gerekçesi belirtilmemesi nedeni ile kaçırma olduğunu anladım. Bağırdım. Beni alan kişi destek isterken arkadaşlarıma ve avukatıma haber verdim. İçerisi karanlık, siyah bir minibüse bindirildim. Araç içerisinde bulunduğum süre boyunca psikolojik şiddete maruz bırakıldım. Beni yıldırmaya çalıştılar. Ekonomik özgürlüğümü elimden alacaklarını söylediler. Çalıştığım işle ve ailemle ilgili tehditlerde bulundular. Kabataş Emniyetine götürüleceğim söylendi ama Kabataş İş Bankası önüne bırakıldım. Araçtan indikten sonra 34 TY 3827 plakalı aracın numarasını aldım” dedi.

 

“Makbul kadın dayatmasını kabul etmiyoruz”

Suruç Katliamı’ndan bu yana ESP’ye yönelik saldırıların arttığını belirten Genç, “Partimize, SGDF’ye, ÖGK’ya ve SKM’ye yönelik yapılan son operasyonlarda sosyalistlere yönelik artan saldırıların göstergesidir” dedi.

Tek tipleştirmeye, kadını köleleştirilmeye çalışanlara karşı her zaman mücadele edeceğini kaydeden Genç, “Makbul kadın dayatmasını kabul etmiyoruz” dedi. Genç son olarak şunları ifade etti:  “Bu saldırılara karşı yan yana sokakta olarak mücadele edeceğim, edeceğiz.

 

Çelebi, “Bütün kadınlara gözdağı verilmeye çalışılıyor”

SKM Genel Sözcüsü Fadime Çelebi’de söz alarak, bu tarz olaylara pek çok şahit olduklarını söyledi. Çelebi, “Yoldaşımız yaşamı ve ailesi ile ilgili bir dizi tehdit edildi. Bizler sosyalistler olarak bunu tarihimizde hep gördük. İlk değil ve bunun son olmayacağını da biliyoruz. Genç devrimciler üzerinde baskı yaratmak istiyorlar ama başaramayacaklar başaramadılar” dedi. Hünkar’ın SKM’de çalışma yürüttüğüne değinen Çelebi, “Burada sosyalist kadınlar şahsında bütün kadınlara göz dağı verilmeye çalışılıyor. Bizi sindiremeyecekler. Bugüne kadar direndik bundan sonrada direneceğiz” dedi.

 

Yurtsever, “Kadınların gücü devleti korkutuyor”

Çelebi’nin ardından söz alan İHD sözcüsü Leman Yutsever, devletin planlı olarak yaptığı bu saldırılara ceza vermediğine dikkat çekerek “Devletin güvenlik güçleri yaptığı için ceza vermiyor ama kadınlar artık güçlü” dedi Kadınların gücünün devleti korkuttuğunu ifade eden Yurtsever, “Bu konunun takipçisi olacağız” dedi.

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu