Güncel

Paris’te 3 Yurtsever Kürt Kadın Katledildi

H. Merkezi: PKK’nin kurucularından olan Sakine Cansız, KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan ve Leyla Söylemez dün (9 Ocak) akşam saatlerinde Paris’teki Kürdistan Enformasyon Bürosu’nda katledildi.

Sabah saatlerinde olayın ortaya çıkmasının ardından Avrupa’daki birçok Kürt derneğinin çağrısıyla binlerce insan katliamın gerçekleştirildiği Kürdistan Enformasyon Bürosu önünde toplanmaya başladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Fransa Kürt Dernekleri Federasyonu, Fransa’daki öğrencilerin okula gitmemesi ve Kürt esnafların kepenk kapatıp, siyah bez asmalarını istedi.

Katliamın gerçekleştiği Kürdistan Enformasyon Bürosu’nun Paris’in en işlek caddelerinden Gare Du Nord’da olmasına rağmen katliamın rahatça işlenmesi dikkat çekerken; Fransa İçişleri Bakanı’nı yaptığı açıklamada “suikastın kabul edilemez” olduğunu söyledi.

 

BDP’den katliamı lanetlemeye çağrı

Gülten Kışanak ve Selahattin Demirtaş tarafından BDP adına yapılan ve katliamın kınandığı açıklamada ise şunlar belirtildi.

“…Dünyanın her yerinde Kürde sadece ölümü reva görenler bilmelidir ki, halkımızın özgürlüğünün bedeli ne olursa olsun bunu ödemekten çekinmeyeceğiz. Hayatını halkının geleceğine adamış bu üç değerli Kürt kadın siyasetçinin anıları önünde saygıyla eğiliyoruz. Kadın özgürlük mücadelesinin de neferleri olan arkadaşlarımızın katillerinin gizlenmemesi, cinayetin üstünün örtülmemesi için halkımızı bulunduğu her yerde protesto gösterileriyle bu katliamı lanetlemeye ve Kürt halkının şehitlerini sahiplenmeye çağırıyoruz.”

 

Devlet katliamı PKK’ye yıkmaya çılışıyor

Katliamın ardından konu ile ilgili açıklamalardan biri de AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik tarafından yapıldı.

Suikaste uğrayan kadınlardan Sakine Cansız’ın Oslo görüşmelerine ulusal hareket adına katılan aktörlerden biri olduğu biliniyor. Bu bilgiyi kendi çıkarları doğrultusunda manipüle etmeye çalışan Çelik; “Saldırı ile ilgili net bilgiler yok. Yapılış şekline bakılırsa bu PKK’nin kendi içindeki iç hesaplaşması gibi görünüyor. Fransız hükümetinin baskını değil. Faili meçhul kimseler tarafından yapılan bir saldırıdır. Arkasından ne çıkacağını göreceğiz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu