Güncel

#Özsavunma beraat etti

ozsavunmaİstanbul’da Esma Y. isimli kadın, sistematik cinsel saldırıya maruz bırakan kayınpederi Ahmet Y.’yi, 6 Şubat 2017 tarihinde meşru savunma hakkını kullanarak öldürdü.

Gözaltına alınan Esma Y. hakkında “Haksız tahrik altında adam öldürme” suçundan 12 yıldan 18 yıla kadar hapis istemi ile dava açıldı. Özsavunma hakkını kullanan Esma Y., tutuksuz yargılandığı İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde beraat etti.

Esma Y. ile avukatı Aydın Mollaoğlu’nun katıldığı duruşmada savcı Mehmet Veysi Aktaş, sunduğu esas hakkındaki mütalaasında Esma Y’nin “Haksız tahrik altında kasten öldürme” suçundan cezalandırılmasını istedi.

Esma’nın avukatı Aydın Mollaoğlu, Esma Y.’nin uzun süre Ahmet Y. tarafından taciz ve tecavüze uğradığını belirterek, müvekkilinin beraatını talep etti. Esma ise., Ahmet Y.’nin kendisini defalarca çocuğu ile tehdit ettiğini, boğazına bıçak dayadığını bu yüzden de saldırıyı eşine veya başkasına anlatamadığını söyledi.

Mahkeme heyetinin oy çokluğu ile aldığı kararda, “Dava konusu olayda maktulün, sanığın ırzına ve vücut bütünlüğüne yönelik cinsel saldırıların, müessir fiillerin ve tehditlerinin sürekli ve haksız olduğu” belirtildi ve Esma’nın beraatine karar verildi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu