Güncel

Özgecan davası kadınların kazanımıdır!

Çığlığımızın adıdır Özgecan.

Bedenimize ve kimliğimize yönelen her tür saldırıya karşı isyanımızdır. Binlerce kadının yüzyıllardır biriken öfkesini sokağa dökendir. Sükut vaktini bozmaya yemin etmiş kadınlara, “Hesap soracağız” dedirtendir.

11 Şubat 2015 günü Mersin’in Tarsus ilçesinde Ahmet Suphi Altındöken, Necmettin Altındöken ve Fatih Gökçe tarafından katledilen Özgecan’ın katledilmesine ilişkin dava bugün Tarsus 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme sonucu ise “erkek adalet”e karşı mücadelemizin zaferi oldu! Katillere ömür boyu ağırlaştırılmış hapis cezası uygulandı ve iyi hal indirimi verilmedi. Böylelikle kadın cinayetleri davaları açısından bu davada verilen karar emsal niteliği taşıyan davalar arasında yerini aldı.

Katiller hakkında verilen ağırlaştırılmış müebbet cezalar dışında da sanıklara ek cezalar verildi. Tecavüzcü katil Ahmet Suphi Altındöken’e ek olarak 27 yıl daha verilirken, arkadaşı Fatih Gökçe’ye ek olarak 24 yıl, babası Necmettin Altındöken’e ise ek olarak 9 yıl verildi.

“Özgecan boş dolmuşa neden bindi?”

Mahkemeye damgasını vuran ise katillerin avukatlarından birinin “Özgecan boş dolmuşa neden bindi?” sorusu oldu. Giydiğimiz etekten bağırıp bağırmamamıza, içtiğimiz alkole pek çok durumu aleyhimize kullanan; kadını suçlu, erkeği mağdur hale getiren erkek adaletten yararlanmak için kullanılan bu soru ile avukatlar “Kadının rızası vardı” anlayışına çekerek katillerin iyi hal indirimi almasına çaba sarf ettiler. Ancak bu soru “bu sefer” işe yaramadı!

Verilen karar sonrasında Özgecan Aslan ailesinin avukatlarından Sevim Küçük, açıklama gerçekleştirdi. Bu davanın sonucunun kendilerini biraz olsun tatmin ettiğini dile getirerek, bundan sonra da kadın katliamlarında aynı sonucun çıkmasını istediklerini vurgulayan Küçük, bütün kadınlara dayanışmaları için teşekkür ederek, “Dayanışma sonucunda böyle iyi sonuçlar elde edebiliyoruz” dedi.

Özgecan’ın amcası ise gece gündüz Özgecan’ı ve davanın sonucunu düşündüklerini belirterek, “Özgecan gibi bütün kadınları katledenler için böyle bir sonuç alınmasını istiyoruz. Biraz da olsa acımız dindi. Herkese dayanışmasından dolayı teşekkür ederiz” diye konuştu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu