Güncel

‘Öz savunma’ yapan kadına beraat ve tazminat

ozsavunmaSakarya’da şiddet ve işkencesine maruz kaldığı eşini öldürmekten tutuklu yargılanan kadına mahkeme “meşru müdafaa yaptı” diyerek beraat verdi ve tutuklu kaldığı 191 gün için ise toplam 12 bin 500 lira tazminat ödenmesine hükmetti.

Yargıdan ilk defa öz savunmaya örnek bir karar çıktı. Sakarya’nın Serdivan ilçesi Beşköprü mahallesinde 4 yıl önce eşi U.K.’yı boğarak öldüren G.K., Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin tutuklu yargılanıyordu. Eşinin şiddet ve işkencesine maruz kaldığı doktor raporlarıyla belgelenen G.K karar duruşmasındaki “Öldürmesem o beni öldürecekti, kendimi savundum” dedi. Mahkeme savunmaları dinledikten “Meşru müdafaa sınırları içinde kendini savunduğunu” belirterek beraat kararı verdi. Bu karar Yargıtay tarafından onandı.

191 gün için 12 bin lira tazminat

Beraat etmesiyle cezaevinde çıkan G.K., daha sonra haksız yere 191 gün tutuklu kaldığını belirterek, Sakarya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. G.K., tutuklu kaldığı 191 gün için 90 bin lira manevi, 10 bin lira da maddi olmak üzere toplam 100 bin liralık tazminat davası açtı. Mahkeme, G.K.’nın istemini kısmen yerine getirerek haksız yere tutuklu kaldığı süre için 7 bin 931 lira maddi, 4 bin 566 lira da manevi olmak üzere toplam 12 bin 497 lira tazminat ödenmesine hükmetti. Böylece G.K.’ya cezaevinde kaldığı her gün için 65 TL ödenmesine hükmedildi. Mahkeme, G.K.’ya bir günlük gözaltı için de tazminat ödenmesi gerektiğinin altını çizse de, dilekçede bu isteğin yer almaması nedeniyle hesaplamaya alınmadığı açıklandı.

Nevin Yıldırım’a müebbet verilmişti

Yargının kadına şiddet ve aile içi şiddet vakalarında birbirine benzer durumlarda taban tabana zıt kararlar vermesi dikkat çekiyor. Isparta’da kendisine silah zoruyla tecavüz eden erkeği öldüren Nevin Yıldırım, hiçbir indirim almadan müebbet hapis cezasına çarptırılmış, üstelik cezası da az bulunarak ağırlaştırılmış müebbet istenmişti.

Kaynak: Jinha

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu