Güncel

Ovacık’ta kadınlar şiddete karşı sokakta

Dersim/Ovacık: Ovacıklı Kadınlar şiddete karşı sokağa çıkarak, meşaleli yürüyüş yaptı. Aralarında YDK’lıların da bulunduğu Ovacık Kadın Platformu çağrısıyla biraraya gelen kadınlar dün akşam (24 Kasım)  “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü”  kapsamında ilk olarak kadın tutsaklara kart atma etkinliği yaparak, Ovacık Merkez’de meşaleli yürüyüş gerçekleştirdi.

 

Ovacık’ın ilk 25 Kasım yürüyüşü!

Ovacık Turistik Otel önünde “Şiddet Sürüyor, İsyanımız Büyüyor” pankartı arkasında toplanan kadınlar “Kadınlar artık susmayacaklar, susmayacaklar” sloganlarıyla yürüyüşe geçti. Ovacık’ta ilk kez örgütlenen 25 Kasım eylemi, kadınların alkış ve zılgıtlarıyla büyük bir coşkusuyla karşılandı.

Katledilen kadınların fotoğraflarının taşındığı yürüyüşte “Jin, jiyan, azadi” sloganları yükseldi. Hükümet Konağı önüne gelen kadınlar Ovacık Kadın Platformu adına basın açıklaması yapıldı.

Açıklamada “IŞİD çeteleri tarafından ganimet olarak pazarlanan, devlet gözünde kuluçka makinesi olarak görülen, direniş gösterdikçe çıplak bedeni sokaklarda sürüklenen, LGBTİ olduğu için yok sayılan bireyler ve kadınlar olarak susmuyor, haykırıyoruz” ifadeleriyle kadınlara yönelik erkek-devlet şiddeti teşhir edildi.

Bizler Ekin Wan’ız, devlet işkenceye soyunduğunda direnişi giyeriz. Bizler Özgecan’ız yasta değil ve isyandayız. Bizler LGBTİ’yiz, renkliyiz, eşitiz, varız” sözleriyle açıklama sonlandı. Kadınlar “Yaşasın Kadın Dayanışması” sloganlarıyla belediye salonunda yapılacak olan panele geçtiler.

 


Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu