Güncel

“Ortadoğu’da kadınlar yalnız değildir”

İzmir: Savaş Karşıtı İzmir Kadın İnisiyatifi Ortadoğu’da ve Kobanê’deki savaşa karşı zincir oldu.

YDK’nın da içinde yer aldığı Savaş Karşıtı İzmir Kadın İnisiyatifi, Ortadoğu’da ve Kobanê’de yaşanan savaşa son verilmesi talebi ile Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi önünde bir araya geldi.

Varyant boyunca tek sıra halinde Konak Pier önüne kadar insan zinciri oluşturarak yürüyen kadınlar TC’nin IŞİD’te destek veren savaş politikalarını “AKP besliyor IŞİD vuruyor” sloganlarıyla protesto etti.

“Kobanê’de direnen kadınlar onurumuzdur” , “Bijî Berxwedana YPJ’ê” vb sloganları atan kadınlar Konak Pier önüne kadar yürüdü.

Kadınlar adına konuşan Ferah Nart, Ortadoğu’da ve Türkiye’de kadınların maruz kaldıkları insanlık dışı muameleye karşı çıktıklarını söyledi.

Nart, “Savaşla yoğrulmuş bu topraklarda biz kadınlar birbirimizi tanıyor, bize kader diye dayatılan bu savaşa teslim olmuyoruz ve haykırıyoruz; Kadın bedeni savaş alanı değildir” dedi.

“Ortak mücadeleye devam edeceğiz”

Savaşta payı olan AKP iktidarı başta olmak üzere tüm dünya devletlerine seslendiklerini söyleyen Nart, “Kadınların eşit ve özgürce yaşadığı bir toplum inşa etmek ve yeni bir geleceğini kurmak için her dilden, kültürden, inançtan ve halktan kadınlar olarak birlikte savaşa karşı direnmeye devam edeceğiz” dedi.

 

Eylem, zılgıtlarla ve alkışlarla sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu