Güncel

Ölüm orucu eyleminde trans kadın tutsak Diren, “Tekirdağ 2 Nolu’da taciz, tecrit ve işkence var”

Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde tutulan ve ölüm orucunu sürdüren trans kadın Diren Çoşkun gardiyanların saldırısına uğradı.

Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde tutulan trans kadın Diren Coşkun’un görüşüne giden İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Demokratik Kadın Hareketi sözcüsü Kıvılcım Arat, Diren’in sağlık durumuna ve hapishanede yaşadığı hak ihlallerine ilişkin Twitter hesabından bir açıklama yaptı.

“Talebimiz insani muamele ve tedavi hakkı, vicdanlar kör, sağır ve dilsiz”

Arat, kendisinin 8, Diren’in ise 19 gündür ölüm orucunda olduğunu hatırlatarak, “Talebimiz insani muamele ve tedavi hakkı. Vicdanlar kör, sağır ve dilsiz!” dedi. Arat, “Diren’in, destek olan, güç veren, dayanışan herkese çok selamı var. Kilo kaybı var. Sadece su ve küp şeker alıyor. Vitamin takviyesi alamıyor. Halsizlik ve yorgunluk hissediyor. Fakat mücadele kararlılığı mevcut” dedi. Ölüm orucuna başladığı için infaz kurumu idaresince açılan soruşturma kapsamında “3 ay faaliyete katılmama” cezası aldığını söyleyen Arat, infaz hekimliğine itiraz etmekle birlikte zaten hiç bir faaliyete erkek hapishanesinde olmalarından dolayı katılmadıklarını söyledi.

Diren Çoşkun, “Tekirdağ 2 Nolu’da taciz, tecrit ve işkence var”

Arat açıklamasının devamında şunları dile getirdi; “Geçtiğimiz hafta hücreye gelen gardiyanlar tarafından sert bir biçimde darp edilmiş. Kırma hareketi olarak bilinen ‘kolu bel bölgesinden geriye doğru çevirme’ işkencesine maruz bırakıldığı için hala ciddi anlamda ağrıları mevcut. İşkence sorası odaya gelen psikoloğa rica etmesine rağmen işkenceci gardiyan hakkında herhangi bir tutanak tutulmamıştır. Tutanak talebinin reddedilmesi üzerine infaz hekimliğine kapalı zarf yöntemi ile durumu bildirdiğini söyledi. Süreç içinde onursuz aramaya maruz bırakıldığını, göğüs ve kalçalarının aranma bahanesi ile okşandığını söyledi. Bu cinsel saldırılara yönelik ciddi tepkileri mevcut. Ruh sağlığını ciddi biçimde bozduğunu söylüyor. Özellikle kamuoyu ile paylaşmamı istediği bir şey var. Cümleyi olduğu gibi aktarıyorum; ‘Tekirdağ 2 Nolu’da taciz, tecrit ve işkence var’. Gardiyanların saldırısından sonra içlerinden biri kendisine ‘İstediğin hiç bir şey olmayacak. Cehenneme kadar yolun var! Öl, geber!’ diyerek bağırmış. Cinsiyet değişikliği için açtığı dava hakkında “görevsizlik” kararı verilerek kapatılmış. Başladığı ölüm orucu eylemini sonuna kadar götüreceğini, bunun insanlık onuruyla ilintili olduğunu, evrensel hukuk kurallarıyla bağdaşmadığını söylüyor.”

“Onursuz bir insan olarak ölmektense, açlığa boyun eğip onurumla ölmeyi mutluluk sayarım”

Arat son olarak ise kendi eylemine dair şunları ifade etti; “Transların maruz bırakıldığı bu uygulamalar sistematik ve politik. Aklı, vicdanı ve onuru olan bir kadın olarak başladığım eylemin meşruluğunu nefes aldığım her dakikada bir kez daha doğrulamış oluyorum. Onursuz bir insan olarak ölmektense, açlığa boyun eğip onurumla ölmeyi mutluluk sayarım. Bu ölümün bana bir artısı olmayacak belki ama gencecik bir transın yaşamına değecek ise ne mutlu bize. Eşit yurttaş olana dek ne sistemin zulmüne ne toplumun nefretine boyun eğmedim, eğmeyeceğim.”

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu