Güncel

O “pis adam” istismardan suçsuz bulundu

cocuk_istismarYargı bir kez daha küçük bir kız çocuğunun istismar suçu sabit olmasına karşın, “maruz kaldığı fiilin hukuki sonucunu algılama yeteneğinin gelişmediği ve ruh sağlığının da bozulmadığı” iddiasıyla 52 yaşındaki adama “cinsel saldırı” suçlamasından değil, sadece “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” suçundan en alt sınırdan ceza vererek, erkek yüzünü gösterdi.

Diyarbakır’da 12 yaşındaki engelli kız çocuğu M.Ö.’ye bakkal dükkanında cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklu yargılanan 52 yaşındaki A.A.’ya alt sınırdan 4 yıl, ’Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan da 4.5 yıl hapis cezası verildi.

Milliyet gazetesinin yaptığı habere göre Bağlar İlçesi’nde bakkal işleten A.A., doğuştan zeka geriliği bulunan M.Ö., 2014 yılında iddiaya göre işyerinin arka tarafında perde ile ayrılmış bölüme götürüldü. 12 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan şüpheli, küçük kızın annesinin gelmesi üzerine yakalandı. Hazırlanan iddianamede, A.A.’nın “Çocuğun cinsel istismarı” ve “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından 23 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. İddianamede küçük kızın olay günü bakkala geldiği, A.A.’nın kızı perde ile ayrılmış bölüme götürdüğü belirtildi. Şüphelinin mağdura cinsel istismarda bulunduğunu belirten savcı, bu sırada küçük kızın annesinin geldiğini kaydetti. Gördüğü manzara üzerine şüpheliye saldıran annenin, eşinin aşırı tepki vermesinden korktuğu için olayı gizlediği belirtilen iddianamede, iki gün sonra A.A.’yı yine mahallede görmesi üzerine polise gittiği ifade edildi.

“PİS ADAM  HAPSE GİRSİN”

Duruşmada mağdur M.Ö.’nün psikolog eşliğinde ifadesi alındı. Bakkalın kendisine dokunduğunu belirten mağdura çıplak kadın ve erkek figürleri gösterildi. Sanığın neresine dokunduğunu gösteren M.Ö., ifadesi sırasında A.A.’yı ’Pis adam’ olarak tarif etti. Sanığın hapiste olup olmadığını soran mağdurun “Pis adam hapse girsin” dediği belirtildi. Olay sırasında mağdur çocuğun üzerinde bulunan elbiselerin yapılan kriminal incelemesinde bulunan meni örneklerinin sanıktan alınan kan örneği ile uyumlu olduğu belirlendi. Dicle Üniversitesi heyet raporunda mağdurun maruz kaldığı fiilin hukuki sonucunu algılama yeteneğinin gelişmediği, ruh sağlığının da bozulmadığı belirtildi. Diyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, sanık A.A.’yı ’Cinsel saldırı’ suçundan alt sınırdan 4 yıl hapis ’Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan da 4.5 yıl olmak üzere toplam 8.5 yıl hapis cezası verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu