Güncel

İnönü’de kadınlar buluştu

28 Temmuz Pazar akşamı İnönü Mahallesi’nde çok sayıda kadınla bir araya gelerek bir forum düzenledik. Forumda şiddeti, kadın için özgürlüğü, hamilelik tartışmalarını, “kadınsız” Demokrasi Caddesi’ni konuştuk.

Geçtiğimiz hafta İnönü Mahallesi’nde düzenlediğimiz forumda bir kadın komisyonu oluşturmuş ve kadın komisyonu olarak ilk iş, önümüze sadece kadınların katılacağı bir forum düzenleme görevini koymuştuk.

Çalışmalarını yapmamızın ardından 28 Temmuz Pazar akşamı, Sancaktepe Muhtarlar Derneği’nde onlarca kadınla bir araya geldik.

 

“Ayağımızın altında cehennem var”

Forumda çok sayıda kadın olmasına rağmen kadınlar, “Neden hala bu kadar az kişiyiz” şeklinde bir sorgulamaya giderek, Sarıgazi’de sokağa çıkan on binlerin forumlara neden katılmadıklarına dair kısa bir tartışma yürüttüler.

Ardından şiddet ve kadın için özgürlük üzerine bir sohbet konusu açıldı.

Kadınlardan biri, “Cennet anaların ayakları altında derler, ama o cenneti ayaklarımızın altından aldılar. Şimdi onun yerine ayaklarımızın altında cehennem var” diyerek, kadın olmanın zorluğundan bahsetti. Bir başka kadınsa Gezi’de bir palalının kadına yönelik şiddetinin aslında tüm kadınlara yönelik ve utanç verici bir sahne olduğunu söyledi.

 

Kadınlardan “hamile” eylemi

Kendini İslam Profesörü olarak tanımlayan bir şahsın TRT 1’de hamile kadınlara yönelik sarf ettiği sözler, kadınların öfkesinin ortak hedefiydi. Her an yürüyüş yapma ihtimaline karşı yanında yastık getiren (karnına koymak için) kadınlar da vardı forumda, “Hamile kadına yönelik o cümleler de şiddettir” diyenler de…

Zaten İnönü Kadın Forumu (henüz adı kesinleşmedi ama şimdilik böyle belirtelim), yapılan tartışmaların ardından 2 Ağustos Cuma akşamı saat 18.30’da İnönü Mahallesi Festival Alanı’nda buluşacak, mahalle aralarından gezerek 19.00’da Vatan İlköğretim Okulu önünden Demokrasi Caddesi önünden bir yürüyüş düzenleyecek.

“Annem de dışarı çıkabilse…”

Evdeki çalışma koşullarının zorluğundan bahseden kadınlardan biri, eşinden para istediğinde, eşinin kendisine “Eşit değil miyiz? Ben de 9 aylığım, sen de… Sen de git çalış” dediğini söyledi. Ev işleri söz konusu olduğunda “Hem evde hem işte çalış” diyerek erkeğin kadına biçtiği yaşama alanı sınırları ile hayatı nasıl zorlaştırdığını anlattı.

Erkek çocukların yetiştirilme şeklinde kadınların önemli eksiklikleri olduğunu söyleyen bir kadın, “Önce biz çocuklarımızı ayrımcılıktan uzak yetiştirmeliyiz” vurgusu yaptı.

Forumda söz alan küçük bir çocuk da “Annem evde sürekli iş yapıyor, hiç dışarı çıkamıyor. Akşam oluyor, gene iş yapıyor. Biraz da erkekler yapsa, annem de dışarı çıksa” diyerek, kadınların alkışını topladı.

 

“Demokrasi Caddesi kadınların mekanı…”

Forum sırasında söz alan bir kadın Demokrasi Caddesi’nin herkes için olmasına rağmen, erkeklerin yoğunlukta olduğuna ve kadınların burada rahat yürüyemediğine dikkat çekince, bu konu üzerine tartışma başladı.

Bir kadın “Beylere artık kahveler yetmiyor, kaldırımları da zapt etmişler. Bize özgürlük yok. Hep üzerimizde bir göz, bir baskı var” diyerek, sokakta yaşadığı şiddeti dile getirdi. Bu sözleri neredeyse kadınların tamamı onayladı.

Demokrasi Caddesi’nin aynı zamanda kadınların da mekanı olduğunu vurgulayan yürüyüş, bildiri, etkinlik vb. yöntemlerle bir çalışma yürütülebileceği üzerine bir tartışma yapıldı ve önümüzdeki günlerde bu konuyu ele almamız gerektiği konuşuldu.

 

“Biz kadınlar neyin sahibiyiz?”

Geçtiğimiz yıllarda Sarıgazi’de bir kadın derneğinin varlığından söz edildi forumda. O süreçte farklı zamanlarda dernek çalışmalarına katılan 2 kadın söz alarak, kadınlar için bir derneğin ne kadar önemli olduğunu, bu derneğin 300’e yakın üyesi olduğunu ve AKP döneminde derneğin zorla kapatıldığını anlattı.

Kadınlardan birinin söylediği “Biz kadınlar olarak hiçbir şeyin sahibi olamıyoruz. Bu yüzden bir derneğimizin olması bizim için çok önemliydi” sözler, bir taraftan geçmiş dernek yıllarına duyduğu özlemin ifadesi olsa da aslında bir gerçekliğe de işaret ediyor.

 

“Özgürlük nedir?”

Forumda en önemli tartışmalardan biri de “özgürlük” tartışmasıydı. Şiddet konusu tartışılırken, konu bir anda kadın için özgürlük nedir’e geldi ve kadınlar bu konuda kah birbirlerine kızdılar kah çeliştiler kah ortaklaştılar.

En ortak nokta kadının ne evde ne de sokakta özgür olduğuydu.

Bir kadın, eşinden daha fazla şiddete uğramamak için ayrıldığını ve ayakları üzerinde durduğunu anlatarak, özgürlüğü şöyle tanımladı: “Özgürlük, evin içinde eşin ve çocukların olduğu anda dahi kapıyı gecenin bir vakti çekip, gönül rahatlığıyla dışarı çıkabilmendir!

Başka bir kadın, buna itiraz etti ve başka bir noktaya dikkat çekti: “Evin içinde özgür olabiliriz ama dışarı çıktığımızda dışarıda daha ‘farklı tehlikeler’ var. Dışarıda bizi özgür bırakmazlar” dedi.

Tartışmalar bu şekilde ilerlerken, kadınlar haftada bir buluşma ve sık sık etkinlikler yapma kararı aldılar. Forum bu kararla sona ererken, bir kadın “Etkinliklerimizde artık yemek yapmalıyım. Vallaha bıktım” diyerek, tüm kadınları güldürdü. Ve bu da bir karar oldu.

İstanbul Yeni Demokrat Kadın

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu