Güncel

Nevin’in bu ülkenin Reyhaneh’i olmasına izin vermeyeceğiz!

Nevin’i bilirsiniz…

Isparta’da kendisini uzun süre taciz ve ardından da tecavüz eden adamı öldüren, kafasını da köyün meydanına atan kadını yani…

Yöntem size biraz “vahşi” gelebilir ama Nevin’i dinlediğinizde, adamın kafasını köy meydanına atacak kadar içinde büyüyen öfkenin nedenini bir nebze anlamış olursunuz. Sorgusunda Beni devamlı rahatsız etti, tecavüze uğradım, köylüler onu engellemeyerek bana yapılan şiddete göz yumdular diyeyn Nevin’in bu sözleri çok açıktır ki, toplumun ahlak adı altındaki ikiyüzlülüğüne bir tokattır.

Tıpkı erkek adalete attığı tokat gibi…

Çünkü biliyordu Nevin, taciz edildiğinde karakola gitse “kuyruk salladığı” söylenecek ve onuru kırılacaktı. Belki de bu tüm köyde duyulup yayılacak ve olan yine Nevin’e olacaktı.

Tacizler tecavüze dönüştüğünde de durumun değişmeyeceğinin farkındaydı Nevin…

Gidip başvuruda bulunsa, adam “kendi istedi” diyecekti arsız arsız. Ve polisi, savcısı alkış tutacaktı adama. Belki değil kesinlikle bu da tüm köyde duyulup yayılacak ve olan yine Nevin’e olacaktı.

Tek çaresi vardı Nevin’in…

Adaleti kendisi sağlayacaktı. Hem de kendisine yönelik tüm bu saldırganlığa göz yuman köy ahalisine bir ders vererek…

Gerisi bilindik meseleler…

 

Burası Yeni Türkiye!

Azılı ve cani bir katil”sin artık sen Nevin.

Cilveli saat sorduğu”, “telefonla mesajlaştığı”, “tuzu fazla kaçırdığı”, “mini etek giydiği”, “boşanmak istediği”, “aldattığı” gerekçeleriyle öldürülen kadınların katilleri gibi değilsin yani! Ne de olsa orada erkeğe “haksız tahrik” vardı, “cinnet getirmişti adamcağızlar”!

Ama sen öyle misin?

Gayet planlısın!

Kimbilir belki bu cinayeti, adam seni taciz etmeye başladığı andan itibaren planlamıştın?

Ne cesaret!?

Bir adam seni taciz edebilir, sana tecavüz edebilir, kocaman bir köy seni mahkum edip bu saldırılara göz yumabilir ama sen buna karşılık kendi adaletini sağlayamazsın!

Burada kadınlara ve LGBTİ’lere hayatı dar eden koskoca erkek adalet varken, senin ne haddine, Nevin, adalet aramak! Eğer adalet aramaya kalktıysan, bunun cezasını çekeceksin!

Müebbet!

Dua et, bizim ülkemiz İran değil. Yoksa biz de İran misali seni tecavüzcüsünü öldüren Reyhaneh gibi sallandırmıştık köyünün meydanında!

Burası Türkiye! Hem de Yeni Türkiye!

 

Nevin yalnız değildir!

O kocaman adalet sarayları ile ayrımcılığı, baskıyı, zulmü pekiştiren erkek egemen adalet böyle dikildi Nevin’in karşısına… Kadınlar ona destek olmak istedi, kapıya polis etten duvar ördü. Kadınlar bunu aştı, bu kez emniyet müdürü darp etti kadınları…

Hayır, Nevin’le dayanışamazsınız” dediler ve Nevin’e müebbet istediler.

Kadın ve LGBTİ katillerine bol bol kullandıklarından olsa gerek ellerinde “haksız tahrik indirimi” ya da “nefs-i müdafaa” kalmamıştı!

Bizler buradan bir kez daha haykırıyoruz ki; Nevin yalnız değildir! Nevin’e verilen bu cezayla kadınlara yönelik “Erkek egemen sisteme teslim olun! Direnirseniz siz de Nevin gibi olursunuz” tehditlerine pabuç bırakmayacağız!

Belki sesimiz, soluğumuz Reyhaneh’i kurtarmaya yetmedi ama Nevin’in bu ülkenin Reyhaneh’i olmasına izin vermeyeceğiz!

 

Yeni Demokrat Kadın

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu