Güncel

Nesibe Kaş ölümsüzlüğe uğurlandı

İstanbul: Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri faaliyetçisi Nesibe Kaş’ın cenazesi, 24 Ocak günü Sarıgazi Cemevi’nden alınarak Ümraniye Ihlamur Kuyu Mezarlığı’nda sonsuzluğa uğurlandı.

Bir yılı aşkın bir süredir kanser hastalığıyla mücadele eden Nesibe Kaş’ı ölümsüzlüğe uğurlamak için gelenlerin arasında Partizan, Yeni Demokrat Kadın (YDK), Yeni Demokrat Gençlik (YDG), Kaldıraç, HDP/HDK, Düşüncede Özgürlük Hareketi, ESP, Dersim Pülümür İlçesi Derneği, Munzur Kültür Derneği (MKD) ve Munzur Çevre Derneği (MÇD) vardı.

Polis saldırısı olasılığının çok yüksek olduğu eylemlerde dahi hiçbir eylem ve etkinlikten geri kalmayan, maruz kaldığı biber gazlarından kaynaklı hastalığı ilerleyen Nesibe Kaş’ı kadın yoldaşları omuzlarında taşıdı.

 

Örgütlü bir yaşam ve sağlam irade!

Örgütlü bir yaşam süren ve devlet karşısında sağlam bir iradeye sahip olan Kaş, İHD Elazığ Şubesi kurucularının arasında yer almış ve demokratik alanda yürüttüğü mücadelesinden vazgeçmemiştir. Dersim gerilla birliklerinde de yer aldığı bilinen Kaş, gerilla bölgesinde yerel çalışmalarda da yer almıştır.

Sarıgazi Cemevi’nden Kaş için yapılan anma etkinliğinde PŞTA ve Yeni Demokrat Kadın adına birer konuşma yapıldı. PŞTA adına konuşmayı Sevim Kalman yaptı.

Kalman konuşmasında, Kaş’ın mücadelesi boyunca birçok alanda görev alarak kendisini var ettiğini ve bütün çalışmalarında özveriyle hareket ettiğini vurguladı. Kalman son olarak şunları söyledi: “Asalaklığa, üretmeden var olmaya karşı yaşamıyla karşı pratik tutum alarak değerlerimizin korunmasında her zaman kıskanç ve duyarlı davranmıştır. Nesibe Kaş yoldaşı ölümsüzlüğe uğurlarken fedakâr yaşamı ve bağlılığı bizlere örnek ve yol gösterici olacaktır. Yaşamından öğrenecek ve onu unutmayacağız.

 

Devrim ve demokrasi mücadelesinin sessiz emekçileri…

PŞTA’nın konuşmasının ardından YDK adına da Rahime Karvar bir konuşma yaptı. Devrim ve demokrasi mücadelesinin bir de sessiz emekçileri olduğunu vurgulayan Karvar, bilinmediklerini, tanınmadıklarını ancak bu mücadele inşasında da vazgeçilmez olduklarına değindi. Kaş’ın da bu sessiz emekçilerden biri olduğunu söyleyen Karvar, Kaş’ı kadın bilincine ekleyerek mücadelede var olmaya devam edeceklerini vurguladı.

Anma programının ardından, yoldaşlarının omuzlarında, Ihlamur Kuyu Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlanan Kaş’ın bedeni üzerine, yıllardır inandığı ve mücadele ettiği kolektifin orak çekiçli bayrağı örtüldü.

Cenazenin defnedilmesinin ardından Sarıgazi Cemevi’nde Kaş’ın ailesi tarafından yemek verildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu