Güncel

Nepal ve Hindistan’da kadınlar sokakta

H. Merkezi: Nepal’de bir kadının polis tarafından tecavüze uğraması ve gasp edilmesi ile kadına yönelik cinsel şiddete karşı kadınlar 10 gündür Başbakanlık önünde kitlesel eylemler yapıyor.

Başbakan Baburam Bhattarai‘nin konutunun bulunduğu Katmandu’nun yani lüx semtleri işgal eden Nepalli kadınlar, hedef olarak zengin semtlerini seçiyor.

Kadınlara karşı işlenen suçların cezalandırılmasını ve kadınların korunmasını talep eden kadınlar eylemlerini sürdüreceklerini belirttiler. Eylemciler arasında insan hakları aktivistleri, ev emekçisi kadınlar ve gazeteciler yer alıyor.

Ancak polis yığınağı, kadınların Baluwatar’a girmesine ve Başbakanlık konutu önünde geniş katılımlı eylem yapmasına engel oluyor.

 

Hindistan’da tecavüze karşı protestolar sürüyor

Hatırlanacağı üzere buna benzer olaylar Hindistan’da da yaşanmıştı. Sevgilisiyle beraber otobüse binen genç kadın 5 erkek tarafından tecavüze uğramış, ardından tecavüzcüler kadını arabanın içinden atarak katletmişlerdi.

Bunun üzerine sokaklara çıkan özellikle genç, öğrenci kadınların başını çektiği binlerce kadın tecavüzü ve devletin tecavüze sessiz kalmasını, yasaların yetersizliğini protesto ettiler. Bu protestolar sırasında yer yer polis kadınlara saldırdı, eylemlerde çatışmalar çıktı.

Son olarak Başkanlık Sarayı yakınlarında yapılacak yürüyüşlere yasak getirilmesinin ardından binlerce kişi sokaklarda toplandı ve polisle karşı karşıya geldi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu