Güncel

Nefret suçları her yerde: Meksika’da LGBTİ+ aktivist katledildi, Mersin’de trans kadın darp edildi

Heteroseksist bir dünyayı bizlere dayatan erkek egemen sistemin LGBTİ+’lara dönük nefret suçları sürüyor. Meksika’da bir süredir kendisinden haber alınamayan LGBTİ+ aktivist Kleo’nun işkenceyle öldürüldüğü açığa çıktı. Mersin’de ise Serap isimli trans kadın iki erkek tarafından saldırıya uğradı.

 

Aktivist Kleo işkenceyle öldürüldü

Meksika’da 11 Mart tarihinden beri kayıp olan LGBTİ+ ve feminist aktivist María Guadalupe Hernández Flores (Kleo)’nun 20 Mart’ta işkenceyle katledilmiş cenazesi Guanajuato kentindeki özel bir mülkte bulundu.

Kleo için açıklama yapan üyesi olduğu Lunos Lesbofeministas lezbiyen ve insan hakları savunucusu olan Kleo’nun öldürülmesini derin bir öfke ile karşıladıklarını duyurdu ve “Yol arkadaşımız lezbiyen ve toplumsal adalet arayışçısı Kleo’nun ölümünden dolayı derin bir öfke, keder ve endişe içerisindeyiz” dedi.

LGBTİ+ aktivistleri 27 Mart’ta, Casa del Chaco’nun önünde düzenlediği eylemde Kleo için adalet talep etti.

 

Trans kadın Serap’a saldırı, Mersin polisi tarafından geçiştirilmeye çalışılıyor

Mersin’de 28 Mart günü gece saatlerinde trans kadın Serap iki erkeğin saldırısına uğradı. Saldırı sonucu Serap’ın burun kemiği ve dişi kırıldı; Serap geçici süreyle görme yeteneğini kaybetti.

Kaos GL’de yer alan habere göre saldırının ardından Serap’la görüşen Mersin 7 Renk LGBTİ Dayanışma Derneği’nden Yağmur Arıcan, saldırının ardından polisin ilgisizliğine dikkat çekti:

“Son zamanlarda Mersin’de kolluk kuvvetlerinin tutumu sokaktaki saldırganları cesaretlendiriyor. Geçtiğimiz günlerde yine bir trans kadını sokakta köpeklerle kovaladı polis. Bize ulaşan trans kadın, polisin halka ‘yakalayın’ gibi talimatlar verdiğini söyledi. Kolluk kuvvetlerinin bu tutumu kafamızda soru işaretleri yaratıyor.

“Dün yaşanan saldırıda ise iki şahıs Serap’ı darp ediyor. Hastaneye gidiyor. Polis ekibi uzunca süre hastaneye gelmiyor. Hastane polisi devreye giriyor. Ardından biz avukatla birlikte karakola gidip şikayetçi olduk. Bu sırada bize karakolda, ‘Bu çok basit bir olay, avukat istemeyin’ denildi. Olay bir şekilde geçiştirilmeye çalışılıyor. Yine karakolda polislerin trans kadınları köpeklerle kovalamasını hatırlattığımızda o ekipten şikayetçi olmamızı söylediler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu