Güncel

Nazliye Sincar’ın katili 3 gün sonra aranmaya başladı

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde eski eşi Şeyh Zeydan Harman tarafından sokak ortasında vurularak katledilen Nazliye Sincar’ın ailesi, BDP İstanbul İl Örgütü’nde basın toplantısı düzenledi.

ist-120913-sincar-aile-aciklama8

Basın toplantısında aile adına konuşan Nazliye Sincar’ın kız Sultan Harman, polislerin Nazliye Sincar’ın katilini bilmeden aradığı belirterek şunları söyledi; “Annemin ölümünün üzerinden tam 12 gün geçti ancak babamın fotoğrafının herhangi bir basın yayın kuruluşunda yayınlanmadı, bu yüzden polisin kimi aradığını merak ediyoruz”dedi. Ardından Sultan Harman, acılarını artıran bir diğer nokta ise annesinin katledilmesinin üzerinden 3 gün sonra aramalara başlandığını söyledi.

“Babam cinayeti tek işlemiş olmaz”

Ardından şöyle devam etti; “ Babamın son 10 yıldır bir işi yoktu. Bundan dolayı iflas etme gibi bir durumu yoktur. Egosunu tatmin etmek amacıyla böyle bir cinayet işlediğini düşünüyoruz. Planlı ve düşünülerek yapılmış bir iş bu. Ayrıca mutlaka yanında olan destek veren, rahat hareket etmesene yardımcı olan çevresinde birilerinin olduğunu da biliyoruz. Yataklık yapan kişilerinde cezalandırılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Katili yakalayamayan bir devlet, annemi nasıl koruyacaktı”

Annem suç duyurusunda bulunsaydı hiçbir şey değişmeyecekti. Bugün bunu daha iyi anlıyoruz. Olay yerinde 7 tane kurşun sıkılmış, olay yerinden uzaklaşan bir katili yakalayamayan bir devlete suç duyurusunda bulunduğumuz zaman annemi nasıl koruyacaktı. Bu suç duyurusunun hiç bir anlamı olmayacaktı. 3 gün sonra aranmaya başlanan bir katili bir devlet ne kadar bulabilir. Devlet yüzlerce prosedür istiyor. Sadece annem değil korunma talebinde bulunan ve korunma isteği doğrultusunda korunamayan yüzlerce binlerce kadın öldürülüyor. Bu hiçbir şeyi değiştirmeyecekti” dedi.

Annelerinin tüm acılardan kurtulduğunu ancak babalarının bu acılardan kurtulmamasını ve her gün acı çekmesini istediklerini dile getiren Harman, “Biz babamızın kanını istemiyoruz. Biz sadece yakalanıp cezasını çekmesini istiyoruz. Biz bir saat daha dışarıda olmasını istemiyoruz, ölmesini de istemiyoruz. Annem tüm acılarından kurtuldu onun kurtulmasını istemiyoruz. Onun daha fazla yaşamasını ve her gün bu acıyı yaşamasını istiyoruz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu