Güncel

Mor Dayanışma’nın Kadın Konferansı’nın ilk günü “Yaşasın Kadın Dayanışması”

İstanbul: Mor Dayanışma tarafından “Ya Özgürlük Ya Özgürlük, alacağız!” şiarıyla çalışmaları başlayan Kadın Konferansın ilk günü bugün Şişli Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Kadın Konferansı Mor Dayanışma adına açılış konuşmasıyla başladı.

Mor Dayanışma adına Perihan Koca tarafından yapılan konuşmada, kadınların özgürlük arayışı içinde oldukları olağanüstü bir süreçten geçildiğini belirtilerek başladı sözlerine. Perihan, Türkiye’nin kriz dinamiklerinin ve politik dengenin alt üst olduğu bir dönemden geçtiğini belirterek, bunun sonuçlarının herkesin yakıcı bir şekilde gördüklerini vurguladı.

Perihan, kadınların AKP iktidarı tarafından korkunç bir tahakküm altında olduğunu dile getirerek, tüm bunlara karşı kadınların bulundukları her yerde biriktirdikleri isyanlarla karşı koyduklarını vurguladı.

Mor Dayanışma’nın kuruluş sürecini anlatan Perihan, kadınların bağımsız bir öz örgütlülüğü olarak Türkiye çapında kendilerinin bir kampta deklere ettiklerini dile getirdi.

Perihan, kadın dayanışmasının somutta yaşam bulması ve kadın mücadelesinin bir öznesi olması iddiasıyla bu konferansı gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Perihan Koca’nın ardından kadın kurumlarının selamlamarıyla devam etti.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, HDK, EMEP, Film Mor, İlerici Kadınlar, YDK ve birçok kadın kurumu söz alarak kadın dayanışma vurgusunun ön plana çıktığı konuşmalar yaptı.

Konferansı ayrıca katılamayan kurumlar mesaj gönderirken tutsak olan Sebahat Tuncel, Figen Yüksekdağ birer mesaj göndererek selamladı.

Konferansa ayrıca HDP Siirt Milletvekili Besime Gonca bir selamlama yaparken, Filiz Kerestecioğlu bir mesaj gönderirken, Feryal Saygılıgil gibi birçok feminist kadın aktivist ve yazar konuşma yaptı.

Konferans kapanış konuşmasının ardından müzik dinletisiyle sona erdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu