Güncel

MEÜ’lü kadınlar 8 Mart’ta isyanı büyütüyor

Mersin: Mersin Üniversitesi’nde yaklaşık iki haftadır süren kadın çalışmalarının ardından 5 Mart’ta “MEÜ’lü Kadınlar” olarak 8 Mart eylemi gerçekleştirildi. Sloganlar, alkışlar ve zılgıtlarla Fen-Edebiyat Fakültesi önünde toplanan kadınlar tüm renkleriyle sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçildi. YDK ve YDG’li kadınlar da “Beşler yaşıyor kadınlar savaşıyor” , “Biji berxwedana yekitiya jınan” dövizleriyle eylemde yerini aldı. Üniversite içerisindeki uzun yürüyüşün ardından kadınlar üniversite çarşısında basın açıklaması yapıldı.

Açıklamayı okuyan Özlem Deniz Yılmaz, “Ülkemizde her geçen gün artan kadına yönelik şiddet bilinmelidir ki; bizleri birbirimize daha sıkı kenetliyor. Patriarkal Kapitalizmin en sert ve acımasız hallerini yaşadığımız bu coğrafyada erkek/devlet şiddeti aramızdan her gün 3 kadını alsa da bizler bedenlerimizi, emeğimizi, kimliğimizi dahası hayatlarımızı savunmaya, mücadelemizi ve örgütlülüğümüzü çoğaltarak devam edeceğiz.” dedi. “Üniversitelerde yaşam alanlarımıza, bedenlerimize, emeklerimize ve kimliklerimize her geçen gün daha da saldırılıyor. Bizler peşimizde hafiye gibi dolaşanlara karşı tacize tecavüze ve heteroseksist eğitime boyun eğmeyeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz” diyerek eğitim sisteminde cinsiyetçi politikalara dikkat çekti.

Yılmaz, “Biz kadınlar dünyanın yarısıyız ve gücümüzün farkındayız. Bir yanımız şiddet ve ölümle örülüyse diğer yanımız direniş, isyan ve umut dolu. Kobanê’de savaşarak köle olmaya, tecavüze karşı hayatı savunup cellatlarımızı yok ettiğimiz gibi, kadınlık onuru “ayaklar altına” alındığında kendini savunmaktan çekinmeyen Nevin gibi, son nefesinde bile tırnaklarını katilin yüzüne batıran Özgecan gibi öfkemiz isyan oldu artık” diyerek açıklamayı sonlandırdı.

 

Eylem esnasında, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Jın jıyan azadi”, “Kadınlar artık susmayacaklar”, “Kobanê’de savaşan kadınlara bin selam”,”Trans cinayetleri politiktir” sloganları atıldı ve eylem kadınlar tarafından sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu